17. prosince 2009 18:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČD podepsaly s odbory novou smlouvu. Mzdy nezvýší

Hlavní nádraží v Praze (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní nádraží v Praze (ilustrační foto). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA České dráhy ve čtvrtek odpoledne podepsaly se zástupci všech osmi odborových organizací ČD kolektivní smlouvu na rok 2010. Uzavřená dohoda garantuje zaměstnancům mzdy na úrovni letošního roku.

Informoval o tom mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. "Jednání nebylo snadné, ale dospěli jsme spolu s odboráři k oboustranně přijatelnému řešení," uvedl generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

Podle něj budou díky smlouvě zaměstnanci drah dobře ochráněni před dozvuky světové hospodářské krize. Společnosti to pak umožní zrychlit tempo modernizace vlaků a služeb.

Smlouva na letošní rok přitom železničářům zajišťovala růst průměrné mzdy o čtyři procenta, tarifní mzdy pak o 4,8 procenta. V minulém roce pak dohoda zaručovala růst o 7,6 procenta. Průměrná mzda na dráze v letošním roce přesahuje 26.000 korun.

Kolektivní jednání na příští rok bylo zahájeno v září. V listopadu uvedl předseda nejsilnější odborové centrály na železnici - Odborového sdružení železničářů - Jaroslav Pejša, že v jednáních budou odbory preferovat zejména zaměstnanost, a nikoliv růst mezd. Tento postup zdůvodnil právě všeobecnou hospodářskou krizí a nutností zachovat pracovní místa. České dráhy v současné době zaměstnávají přibližně 28.000 lidí.

ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.