28. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy zlevňují jízdenky. Zneužívají dotace, zlobí se Jančura

České dráhy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA České dráhy od příštího týdne rozšíří akční nabídku zlevněných jízdenek ČD Promo na další tratě. Chtějí tak získat nové zákazníky, uvedly v tiskové zprávě. Konkurenční firma Student Agency to považuje za zneužití státních dotací k nabídce podnákladových cen na trasách, kde sama provozuje vlaky nebo autobusové spoje.

K dosavadním jízdenkám mezi Prahou a Ostravskem, Zlínskem nebo Brnem dráhy nabídnou levnější jízdné z Brna do Zlína, Olomouce, Prostějova a Uherského Hradiště a také z Prahy do Hradce Králové a Plzně, respektive v opačném směru.

Student Agency

Do skupiny Student Agency patří železniční dopravce RegioJet, který vypravuje pravidelné vlakové spoje na trase Havířov - Ostrava - Olomouc - Praha. Od letošního dubna přišel s tarifem RJ Promo, která vyrovnává cenu na úroveň akční nabídky ČD. Student Agency vypravuje autobusové linky mimo jiné právě z Prahy do Plzně i Hradce Králové.

Jízdenky ČD Promo v těchto relacích si mohou cestující koupit jako obyčejné bez In-karty nebo zákaznické s In-kartou. Například obyčejné jízdné mezi Prahou a Hradcem Králové tak vyjde na 100 korun místo dosavadních 155 Kč, S In-kartou pak o 20 Kč méně.

"Jedná se o protiprávní postup, kdy monopolní dopravce zneužívá státních dotací k nabízení podnákladových cen. Je to diskriminace ostatních dopravců, kteří jezdí bez dotací, i vlastních zákazníků - držitelů In-karet. Pro ně se In-karta stala drahým bezcenným plastem. Stát by měl okamžitě snížit dotace, které z daní občanů dává ČD. Ukazuje, že nejsou zapotřebí," sdělil majitel Student Agency Radim Jančura. Zasáhnout by podle něj měl také antimonopolní úřad.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?