13. července 2012 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ČD žádají zrušení tendru na trasu do Olomouce, jsou prý v nevýhodě

Na zkušebním okruhu ve Velimi představily České dráhy nový typ vlaků pro osobní dopravu - RegioShark.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na zkušebním okruhu ve Velimi představily České dráhy nový typ vlaků pro osobní dopravu - RegioShark. | foto: ČTK

PRAHA České dráhy žádají po Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zrušení tendru na státem dotovaný provoz na trati Ostrava - Krnov - Olomouc. ČD se na úřad obrátily se stížností ve čtvrtek. Cítí se znevýhodněny proti soukromým dopravcům, například nutností hradit náklady na údržbu nádraží, píše deník E15.

Drahám podle deníku vadí, že ostatní dopravci nemusí podle podmínek soutěže počítat při kalkulaci nákladů se staničními poplatky. Na rozdíl od konkurence také Dráhy musí vypisovat na každý nákup vlaků výběrové řízení, což zpomaluje postup drah. Stěžují si prý rovněž na velké nároky státu na kvalitu vlaků, které by výrazně navýšily náklady společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

ČD požádaly podle deníku o zrušení soutěže poté, co se svými námitkami neuspěly u ministerstva dopravy. "Konáme v souladu s povinnostmi řádného hospodáře při správě společnosti," řekl E15 mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Již dříve podala k ÚOHS stížnost na tendr i dopravní společnost Abellio ČR. Podle ní jsou zase v soutěži oproti ČD v nevýhodě soukromí dopravci, protože dráhy znají výši tržeb za jízdné na dotyčné trati.

Lidovky.cz, ČTK