29. září 2011 19:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Cenová válka na železnici? ČD zlevňují kvůli RegioJetu

České dráhy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA České dráhy od pondělí 3. října nabídnou zvýhodněné jízdné na tratích mezi Prahou a Brnem, Zlínem, Ostravou a Hradcem Králové.

Jízda z Olomouce do Prahy například místo 310 korun vyjde na 220 korun. Obdobně základní jízdné z Ostravy klesne z 438 korun na 295 korun, uvedly České dráhy. Dráhy zlevnily jen tři dny poté, co na hlavní železniční trať spojující Ostravu s Prahou vyjely konkurenční spoje Regiojet.

ČTĚTE TAKÉ:

"Akční sleva mezi Prahou a Hradcem Králové by měla trvat do konce října, ale bližší časové omezení u ostatních nabídek zatím nemáme," řekla Kateřina Šubová z tiskového oddělení Českých drah. Pokud si zákazník koupí jízdenku na delší trasu než 140 kilometrů, získá zároveň zdarma místenku do druhé třídy. Bezplatná ale nebude místenka na spoje pendolino.

Kromě obyčejného a zákaznického jízdného České dráhy na vybraných tratích sleví i jízdenky SporoTicket. Koncept slev pod názvem ČD Promo dopravce využívá po celé republice s cílem podpořit vybrané dálkové i regionální spoje.

Příklady cen jízdenek ČD na jednotlivých tratích
TrasaObyčejná/zákaznická Obyčejná/zákaznická - studenti
Praha - Pardubice hl.n. 110/100 Kč 74/74 Kč
Praha - Zábřeh na Moravě 190/170 Kč 140/130 Kč
Praha - Hradec Králové 90/80 Kč 65/60 Kč
Praha - Brno 180/160 Kč
 135/120 Kč

Praha - Havířov
 330/295 Kč 250/200 Kč

Praha - Hranice na Moravě
 275/250 Kč
 204/190 Kč

Cena základního jízdného u konkurenčního Regiojetu mezi Ostravou a Prahou koupeného buď ve vlaku, nebo na nádraží činí 420 korun. Jízdné prostřednictvím takzvané kreditní jízdenky cestujícího vyjde na 230 korun.

Služby RegioJetu

Soukromý RegioJet patří do skupiny Student Agency. Na trase Havířov - Ostrava - Olomouc - Praha budou jezdit tři spoje RegioJetu denně každým směrem. Výhledově by trať mělo obsluhovat šest vlakových souprav s 18 spoji denně. Českým drahám chce RegioJet konkurovat také poskytovanými službami, nabízí bezplatné bezdrátové připojení k internetu a zdarma denní tisk a nápoje.

Podmínkou je bezplatná registrace na stránkách dopravce. Za 295 korun budou cestovat lidé využívající otevřenou jízdenku, kteří si online nebo textovou zprávou bezplatně rezervují místenku.

Podle mluvčího Regiojetu Aleše Ondrůje představené změny jízdného Českých drah nejdou správným směrem. "Namísto toho, aby dráhy představily zásadní zlepšení služeb pro cestující, přišly s úpravou cen," uvedl. Podle něj jde zároveň o zneužití monopolního postavení drah a skutečnosti, že ČD dostávají dotace na provozování svých vlaků. "RegioJet v této souvislosti hodlá rychle podniknout příslušné kroky a nepřipustit nefér podnikatelské praktiky a zneužívání dotací od daňových poplatníků," sdělil Ondrůj.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!