21. května 2012 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ceny benzinu a nafty klesly. A zlevňování bude pokračovat

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pohonné hmoty v minulém týdnu zlevňovaly. Cena benzinu Natural 95 klesla o 20 haléřů na 37,09 koruny za litr. Nafta zlevnila o 19 haléřů na 36,30 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum souvisí zlevnění s poklesem cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu. "Výraznějšímu zlevnění bránilo oslabování koruny vůči dolaru," uvedl. "Přesto však očekáváme v následujících dnech další pokles cen pohonných hmot, který by se mohl pohybovat až v řádu desetihaléřů," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Ceny ropy v posledních dnech prudce klesají, trhy se obávají ekonomického vývoje v Evropě a možného odchodu Řecka z eurozóny. Zlevňování u čerpacích stanic je však pomalejší. "Distributoři promítají do cen snížení cen vstupů vždy pomaleji než jejich zvýšení," uvedl analytik Jan Lener ze společnosti Broker Consulting.

Nejlevnější benzin pořídíme v Polsku

Z okolních zemích zůstává pro řidiče nejlevnější Polsko. Litr benzinu tam stojí v průměru necelých 36 korun, nafta se prodává za 35,20 Kč/l. V Rakousku jsou ceny zhruba na stejné úrovni jako v Česku. Na Slovensku i v Německu stojí benzin více než 40 Kč/l.

Nejdražší benzin v Jihomoravském kraji, nejlevnější v Jihočeském

Nejdražší byl v neděli Natural 95 v Jihomoravském kraji, cena tam však klesla o čtyři haléře na 37,94 Kč/l. Následovala Praha s cenou 37,49 Kč/l.

V Pardubickém kraji platili řidiči 37,38 Kč/l.

Nejlevnější byl benzin za 36,22 Kč/l v Jihočeském kraji. V Ústeckém kraji stál litr benzinu 36,32 koruny.

Nafta byla stejně jako benzin nejdražší v Jihomoravském kraji, litr se prodával za 37,06 koruny. V Praze stála nafta 36,73 Kč/l.

Nejlevnější diesel byl za 35,49 Kč/l v Jihočeském kraji. V Ústeckém kraji platili motoristé 35,57 Kč/l.

Zdroj: CCS

Lidovky.cz, ČTK