4. března 2014 18:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

V Praze skokově klesla cena benzinu, mezi řetězci zuří cenová válka

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v Praze výrazně klesly. Důvodem je konkurenční boj některých řetězců, které se rozhodly, že ceny výrazně stlačí dolů, sdělil v úterý Marek Paneš, marketingový ředitel firmy CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Litr Naturalu zlevnil v hlavním městě za necelý týden o 1,33 Kč/l, v pondělí litr motoristé kupovali za průměrných 35,70 Kč. V celé ČR stál v průměru 35,98 Kč/l. V Praze byl přitom dlouhodobě benzin nejdražší.

"Jsme svědky tvrdého konkurenčního boje některých řetězců, které se rozhodly, že stlačí ceny Naturalu 95 na úplné dno," uvedl Paneš. Z dlouhodobě nejdražšího benzinu v ČR se prakticky přes noc stal téměř ten nejlevnější. Takový cenový pokles v metropoli nastal naposledy před deseti lety, dodal. Natural je o více než korunu levnější než nafta, litr nafty řidiči v pondělí kupovali v průměru za 36,91 Kč.

Prudký cenový pád během několika dní

Společnost CCS výrazné zlevňování Naturalu 95 eviduje zhruba od poloviny minulého týdne. Ještě 25. února stál litr průměrně 37,03 Kč. Během pěti dní následoval prudký pád. Například v Praze 7, která byla dlouhodobě nejdražší lokalitou, ceny benzinu Natural 95 klesly za týden o 3,23 Kč na 35,37 Kč/l. Ceny nafty se v Praze výrazněji nezměnily.

ČTĚTE TAKÉ:

Paneš míní, že v následujících týdnech lze očekávat postupné zdražování pohonných hmot, a to v důsledku eskalující krize na Ukrajině. Již tento týden ceny ropy ve světě vystoupaly na několikaměsíční maxima. "Proto očekáváme, že v příštích dvou týdnech dojde ke zdražení obou druhů nejprodávanějších paliv. Na druhou stranu bude zajímavé sledovat, jak se tento trend střetne s cenovou válkou v Praze," dodal Paneš.

Podle analytiků stoupnou ceny pohonných hmot v Česku kvůli konfliktu na Krymu zhruba v polovině března. Důvodem ale budou především vyšší ceny ropy na světových trzích.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz