31. srpna 2011 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Černí pasažéři si připlatí, Praha zvedá pokuty

Revizor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revizor - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Od září se v pražské MHD zvýší pokuty za jízdu načerno. Cestující bez platné jízdenky si připlatí 50 až 100 korun. Pokud černý pasažér zaplatí pokutu na místě nebo do 15 dnů, dosáhne pokuta 800 korun. Pokud uhradí pokutu později, bude muset zaplatit 1000 Kč.

Dosavadní pokuty činily 700, respektive 950 korun. Informoval o tom Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která v Praze a okolí plánuje veřejnou dopravu.

Podle Drápala jsou nové výše pokut legislativním stropem pro výši postihů za jízdu bez platné jízdenky. Upozornil ale na to, že při dalších prodleních se může pokuta vyšplhat i na několik tisíc korun. Dopravní podnik totiž nezaplacené pokuty postupuje firmě, která si účtuje také náklady spojené s vymáháním částky.

VÍCE O PRAŽSKÉ MHD:

Ropid také připomíná, že pokutu mohou dostat i cestující v příměstských autobusech, kde se nastupuje pouze předními dveřmi, a jízdenku tak vydává řidič. "Postih může být vůči cestujícímu uplatněn i v případě, kdy jízdné řidiči zaplatil, ale nemůže se prokázat platnou jízdenkou, nebo třeba v případě použití zlevněné jízdenky bez doložení nároku na slevu," dodal Drápal.

Ti, kteří mají platnou předplatní jízdenku, ale zapomněli si ji vzít s sebou, zaplatí od září stejně jako dosud 50 korun. Platný časový kupon ale musí do 15 dnů předložit na dispečinku dopravního podniku. Nemění se ani pokuty za nezaplacení jízdenky za psa, zavazadlo nebo za porušení přepravních podmínek.

Pokuty ve vlacích, které jsou součástí Pražské integrované dopravy, se řídí tarifem železničního dopravce.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.