14. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Černý vlak Leo Express se v pondělí poprvé představí v Praze

Nové vlakové soupravy Stadler Flirt, které od prosince vyjedou na trať mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem, představila společnost Leo Express.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové vlakové soupravy Stadler Flirt, které od prosince vyjedou na trať mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem, představila společnost Leo Express. | foto: ČTK

OSTRAVA Český soukromý železniční dopravce Leo Express, který chce v prosinci na trase Praha – Ostrava zahájit provoz s cestujícími, už vyjel na zkušební jízdě po českých železnicích. V Praze se poprvé představí v pondělí.

Moderní švýcarský vlak dostal od Drážního úřadu povolení ke zkušebnímu provozu a absolvoval už jednu zkušební jízdu. V pondělí 15. října se vlak v rámci zkušebního provozu představí na Hlavním nádraží v Praze.

Nové vlakové soupravy Stadler Flirt, které od prosince vyjedou na trať mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem, představila společnost Leo Express.
Nové vlakové soupravy Stadler Flirt, které od prosince vyjedou na trať mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem, představila společnost Leo Express.

Nové vlakové soupravy Stadler Flirt, které od prosince vyjedou na trať mezi Prahou, Ostravou a Bohumínem

"Všechno jde podle harmonogramů. Výsledky měření nejsou hned, ale zkoušek bude samozřejmě více," řekl mluvčí společnosti Petr Kopáček. Podle něj platí, že dopravu s cestujícími v plném provozu se šestnácti spoji denně zahájí Leo Express s novým jízdním řádem od 9. prosince.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí uvedl, že soupravy dokončily nezbytné zkoušky na zkušebních okruzích Výzkumného ústavu železničního. Při testech se od května prověřovaly mimo jiné brzdy nové soupravy, míra hlučnosti nebo vibrace.

"Při zkušebním provozu si musíme otestovat naše soupravy na reálné trase, dokončit trénink vlakových posádek, doladit připravované služby, zkrátka vše nachystat tak, aby se se zahájením řádného provozu u nás cestující cítili maximálně spokojeně," uvedl generální ředitel společnosti Leo Express Leoš Novotný.

Firma chystá vstup na další dálkové tratě v Česku. Podle Novotného jde zejména o železnici z Prahy do Českých Budějovic. Do nákupu a vybavení vlaků chce v příštích pěti letech investovat 7,25 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz