25. dubna 2017 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Češi a spol. brzdí boj proti dalším emisním podvodům, píší Němci

Aféra dieselgate se týkala zhruba jedenácti milionů naftových aut z koncernu Volkswagen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aféra dieselgate se týkala zhruba jedenácti milionů naftových aut z koncernu Volkswagen. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

BERLÍN Německo, ale i další země včetně Česka brzdí podle listu Süddeutsche Zeitung evropské reformy, které mají zabránit opakování skandálu s emisemi naftových aut. Se schválením plánů Evropské komise, které počítají s přísnějšími kontrolami i tresty, se tak nedá v nejbližší době počítat.

Chystané reformy mají zabránit opakovaní takzvané dieselgate, která se týká zhruba jedenácti milionů naftových aut koncernu Volkswagen, do nichž firma instalovala software umožňující manipulovat s testy emisí.

Při jízdě auta produkují výrazně více emisí než při kontrolních testech. Aféra se týká také 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Evropská komise původně počítala s tím, že na reformách bude shoda do konce května. To je ale podle listu velmi nepravděpodobné. Německo se totiž zatím například vůbec nevyjádřilo k plánu na přísnější tresty pro automobilky. Ty by v případě provinění mohly čelit pokutám až 30 tisíc eur za každý vůz. Konkrétní model by dokonce bylo možné stáhnout z trhu.

Německo navíc odmítá návrhy na přísnější kontrolu úřadů v jednotlivých členských zemích, které jsou zodpovědné za dohlížení na dodržování emisních norem. Je i proti tomu, aby testy emisí u prodaných aut mohl provádět sám Brusel.

Reformy podle Süddeutsche Zeitung brzdí i další země včetně Česka, Španělska nebo Itálie. Podle evropské neziskové organizace Transport & Environment upřednostňují některé vlády spíše zájmy průmyslu před zájmy svých občanů.

Ve Spojených státech musí koncern Volkswagen platit miliardové odškodné, v Evropě nikoliv. Odškodné pro své zákazníky zatím podle všeho nechystá ani Škoda Auto. Česká vláda na takový postup podle svých dosavadních prohlášení netlačí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!