4. ledna 2013 13:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Češi si kupují silnější skútry stopětadvacítky. Kvůli rozšíření řidičáku

Jízda na skútru – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízda na skútru – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Chystaná možnost použít od poloviny ledna řidičský průkaz na osobní auto i pro řízení skútru s automatickou převodovkou do 125 ccm zvedla zájem o motocykly v této třídě o třetinu. Vyplývá to z informací prodejců.

Dosud bylo možné s běžným řidičským oprávněním skupiny B řídit jen motocykly do 50 kubíků s rychlostí do 50 km/h a na silnější stroje museli zájemci absolvovat další kurz.

Kolik stojí

Malý motocykl nebo moped do 50 ccm si lze pořídit od zhruba 20 000 korun, skútr pak přibližně od 25 000. Ceny skútrů v kategorii do 125 ccm začínají zhruba na 30 000 Kč a končí okolo 100 000 korun.

Zvýšený zájem o motocykly v kategorii do 125 ccm se začal projevovat zejména ve druhé polovině roku a podle prodejců bude pokračovat i letos. Prodej "padesátek" naopak za 11 měsíců loňského roku klesl o 28 procent.

"V loňském roce jsme zaznamenali značnou změnu poměru v prodeji padesátek a stopětadvacítek. V jiných letech byl tento poměr zhruba 4:1 ve prospěch padesátek, teď se téměř blíží číslu 1:1. A očekáváme, že letos se jednoznačně tento poměr otočí ve prospěch stopětadvacítek," uvedl obchodní zástupce značky Kymco Petr Veruněk.

Kymco, která se specializuje právě na skútry a čtyřkolky, proto od letoška omezila nabídku strojů do 50 ccm a naopak ve třídě 125 ccm sortiment posílila a uvedla na český trh všechny vyráběné modely, kterých je celkem deset.

Na změnu se přichystala i jednička na tuzemském motocyklovém trhu Honda. Ta již loni podle mluvčího Petra Hubáčka zvýšila prodej skútrů o více než 27 procent. "Nežhavějším adeptem je v tomto případě nejprodávanější skútr na českém trhu, model PCX125, který loni zaznamenal prodej 520 kusů," dodal Hubáček.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkový prodej motocyklů na českém trhu v loňském roce klesal. Od ledna do listopadu se snížil o osm procent na 14 905 strojů. Novela zákona o řidičských průkazech bude účinná od 19. ledna.

Lidovky.cz, ČTK