Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Češi si oblíbili slovenské vlaky zdarma. Žádost si podalo už 26 tisíc lidí

Elektrické soupravy 671 pro slovenské dráhy vycházejí z modelu 471 známého v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické soupravy 671 pro slovenské dráhy vycházejí z modelu 471 známého v... | foto: Škoda Vagonka

BRATISLAVA Do systému bezplatného cestování ve státem dotovaných vlacích na Slovensku se zaregistrovalo více než 26 tisíc občanů Česka. Tvoří tak nejpočetnější zahraniční skupinu cestujících, kteří se zapojili do projektu přepravy zdarma.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil slovenský státní vlakový dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK).

Bezplatnou přepravu dětí, studentů, seniorů či osob, které pobírají například invalidní nebo sirotčí důchod, zavedla v roce 2014 předchozí vláda současného premiéra Roberta Fica. Kromě obyvatel Slovenska se možnost cestování zdarma vztahuje i na zmiňované skupiny lidí z ostatních členských států EU.

Podmínkou je přihláška do zvláštního systému, přičemž cestující musí mít na každou cestu bezplatnou jízdenku.

Na pětimilionovém Slovensku se do systému bezplatného cestování ve vlacích zaevidovalo do konce října 990 581 lidí. Za zahraničí se zaregistrovalo přes 31 tisíc osob, z toho bylo 26 645 cestujících z Česka.

Češi, kteří dlouhodobě tvoří nejpočetnější skupinu zahraničních turistů na Slovensku, tak bezplatnou přepravu ve slovenských vlacích mohou využít například při jízdě na dovolenou.

Zhruba čtyři z deseti cestujících ve vlacích ZSSK za jízdu neplatí. Za prvních deset měsíců letošního roku ZSSK přepravila 54,7 milionu osob, z toho bezplatně přes 22 milionů cestujících, tedy meziročně o asi desetinu více. Každý cestující zaregistrovaný do bezplatné přepravy uskuteční v průměru 21 jízd ročně.

Elektrické soupravy 671 pro slovenské dráhy vycházejí z modelu 471 známého v...
Elektrické soupravy 671 pro slovenské dráhy vycházejí z modelu 471 známého v...

Cestování zdarma pro vybrané kategorie cestujících se vztahuje nejen na státem dotované spoje ZSSK, ale také na vlaky dopravce RegioJet z české skupiny Student Agency na regionální trati z Bratislavy do Komárna. Také na provoz souprav na této trase přispívá stát.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....