26. listopadu 2009 7:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Češi si vezou z Brazílie zakázky: na metro i letadla

O trmavaje Škoda, přezdívané Porsche, projevili zájem v Brazílii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O trmavaje Škoda, přezdívané Porsche, projevili zájem v Brazílii. | foto: Igor Šefr, ČTK

SAO PAULO Cesta českého prezidenta Václava Klause do Latinské Ameriky přinesla první úspěchy. Klaus s sebou přivezl i početnou podnikatelskou misi, která se domluvila se svými brazilskými protějšky na spolupráci v mnoha oblastech.

Česko-brazilské obchodní fórum, které se uskutečnilo v brazilském Sao Paulo, zahájil prezident Václav Klaus. Poté měli čeští podnikatelé celý den na jednotlivá jednání, brazilských společností dorazilo do Sao Paula dokonce více než sto.

"Pokud jde o dopravní infrastrukturu, odvážíme si do České republiky minimálně dvě zcela konkrétní nabídky na účast českých firem při výstavbě lehkého metra," řekl novinářům Milan Hovorka, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Jak upřesnil Ivan Voleš z Hospodářské komory ČR, přítomní Brazilci byli v Praze a viděli zde tramvaj typu Porsche, která se jim velmi zalíbila. Potřeba těchto strojů ze strany Brazílie souvisí zejména s tím, že tato země bude hostit v roce 2014 mistrovství světa ve fotbale a poté v roce 2016 olympiádu. Zájem o podobné "lehké metro" vyjádřili již v uplynulých dnech Brazilci ve městech Manaus a Recife, nabídka ze Sao Paula je tedy již třetí.

Velmi významný je ale i pokrok ve spolupráci v oblasti letectví. Zítra by česká společnost Let Kunovice měla podepsat v brazilském Recife kontrakt na dodávku letadel L-410. Tato zakázka by měla mít hodnotu 16 až 18 milionů dolarů.

Další velký kontrakt se rýsuje i firmě AERO Vodochody, která dnes celý den jednala s představiteli brazilského nejvýznamnějšího výrobce letadel, společnosti Embraer. "Dojednává se velmi nadějný kontrakt, který by této naší firmě umožnil podílet se na vývoji a zároveň i výrobě dopravního letadla," uvedl k tomu náměstek Hovorka.

"To je úžasná věc, a pokud by se ji podařilo udělat, tak by to bylo dobré nejen pro tu dotyčnou firmu, ale sloužilo by to jako velmi dobrá reference pro celý český průmysl," dodal.

Dohoda by mohla být dojednána během několika měsíců a AERO Vodochody by mělo pro Brazilce vyrábět určité komponenty letadel. Montáž by poté probíhala v Brazílii. "Motory to zřejmě nebudou, spíše části trupu jako dveře, křídla a podobně," upřesnil Voleš. I brazilská strana vidí celý kontrakt pozitivně. "Jsem optimistický. Embraer je velmi důležitým dodavatelem letadel ve světě. Nyní potřebuje partnery v každém regionu, v každé zemi. Myslím, že možnost, že bude smlouva uzavřena, je opravdu velká," uvedl pro LN a Český rozhlas Alencar Burti, prezident Asociace obchodních komor státu Sao Paulo.