Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Čechy láká jižní Chorvatsko i francouzské pobřeží. ‚Apartmány u moře jsou tam překvapivě levné,‘ říká expertka

Do Dubrovníku se letos chystá více turistů než jindy i kvůli tomu, že si toto přístavní město na jihu Dalmácie „zahrálo“ v populárním televizním seriálu Hra o trůny foto: Shutterstock

Dovolená vlastním autem – řada Čechů si ji ani neumí jinak představit. Jejich zvyky se ale v posledních letech mění. Ať už jde o lokality, nebo ubytování. Lidé už nevyhledávají pouze apartmány bez stravování či penziony. Stále více jich je ochotno zaplatit za kvalitní služby.
  5:00

„Nechtějí dlouho dojíždět k pláži nebo si na dovolené vařit. Chtějí si vychutnávat místní speciality, užívat si wellness a jiných aktivit,“ říká Petr Kostka z Exim Tours. Na popularitě tak i u turistů jedoucích po vlastní ose získávají hotely s bohatou nabídkou služeb, animací a stravováním all inclusive.

Centrum Dubrovníku je příliš malé. Před turisty není úniku, tvrdí Češka žijící v Chorvatsku

Velká část Čechů zůstává věrna Chorvatsku a Itálii. V kurzu jsou stále letoviska v co nejkratší vzdálenosti od ČR, v Itálii například Caorle či Bibione. „To po právu patří k nejznámějším a nejoblíbenějším italským letoviskům vůbec. Častokrát je ale nespravedlivě vnímáno jako synonymum nejlevnější masové turistiky začátku 90. let minulého století,“ říká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Nev-Dama.

V Chorvatsku zase řada Čechů rok co rok míří na Istrii. I tady se služby výrazně zlepšují. „Hodně zde investovala například společnost Valamar, především v okolí turistického střediska Poreč,“ říká Kostka. Nechybí tak dokonale upravené pláže či jedinečný rodinný vodní park Aquamar.

Na jihu je levněji

Oblíbená je i jižnější Makarská riviéra, vzdálená zhruba 11 hodin jízdy od Prahy. Tady najdete rušná letoviska, jako je Makarská či Omiš. „Kdo naopak vyhledává klid, může zkusit přímořskou vesničku Nemira s krásnou oblázkovou pláží, křišťálově čistým mořem a příjemným stínem borovic,“ dává tip Bezděk. „Jih je navíc značně levnější než sever,“ doplňuje Andrea Řezníčková z cestovní agentury Invia.

Hra o trůny se probojovala do konce. Pod králem seriálů se ale v poslední sérii viklal trůn

Za návštěvu stojí ostrovy Pelješac, Brač či Hvar. A samozřejmě město Dubrovník a jeho okolí. „Tady se natáčel seriál Hra o trůny, který je v současnosti doslova fenoménem,“ upozorňuje Jana Hájíčková z cestovní kanceláře Neckermann.

Cesta sem zabere zhruba 13 hodin. Za zvážení tedy stojí naplánovat si po cestě nocleh a spojit ho třeba s návštěvou některého z národních parků.

Koho nebaví jen ležet u moře, může se vydat do Slovinska. Má sice jen 47 kilometrů pobřeží Jaderského moře, přesto ale stojí za to. „Hezká pláž je například v Portoroži. A zdejší jachtařský přístav, to je opravdový ráj pro všechny milovníky lodí,“ říká Řezníčková. Město Piraň zase láká atmosférou podobnou Benátkám.

Ideální je pak kombinace moře s pobytem v Julských Alpách, například u jezera Bled nebo v některých termálních lázních. Oblíbené jsou například Moravske Toplice, Čatež či Laško.

Češi znovu objevují i bližší místa, kam se jezdívalo na dovolenou především v minulosti. Renesanci zažívá zejména maďarský Balaton a pobřeží Baltu, hlavně v Polsku.

„Poptávaný je Gdaňsk, Sopoty a především pak letoviska blízko německých hranic, například Międzywodzie,“ doplňuje Řezníčková. Zajímavým tipem je pak ostrov Usedom, který je z větší části německý. Polsku patří jen zhruba 15 procent jeho plochy. „Právě na polské straně se ale ostrov velmi rychle vyvíjí, vznikla zde spousta nových hotelů a staré jsou po rekonstrukci. Oproti německé části jsou navíc výrazně levnější,“ dává tip Jana Hájíčková.

Do německé části však stojí za to jet aspoň na výlet. Obdivovat zde můžete krásná lázeňská města s císařskou architekturou z 19. století. Kromě toho jsou na ostrově stovky kilometrů cyklostezek.

Provence i pevnost Boyard

Stále více lidí míří i do vzdálenějších destinací, typických spíš pro letecké dovolené. Autem tak Češi jezdí třeba na ostrovy Sardinie a Korsika. Na popularitě získává i francouzské pobřeží, kde lze zkombinovat dovolenou u moře s prohlídkou památek a národních parků. Časově je cesta sem stejně náročná jako na jih Chorvatska. „Pronájem apartmánu u moře je tam až překvapivě levný, sehnat se dá v rámci několika jednotek tisíc za týden,“ říká Řezníčková.

Klasikou je Azurové pobřeží (které je ale dražší) a Provence, jejíž krajina je vyhlášená zejména fialovými lány omamně vonící levandule. Pokud je chcete vidět, ideální čas je v druhé půlce června.

Pevnost Boyard. Památka, kterou zachránila televize

Méně známé, ale stejně krásné je pak dále na jih languedocké pobřeží, od Le Grau du Roi až po Argel`es-sur-Mer u španělských hranic. Nabízí 220 kilometrů pláží s jemným pískem, které místy střídají malé zátočiny a u Camargue také naváté písečné duny.

„Do moře je zde prakticky všude pozvolný přístup, takže koupání je vhodné i pro ty nejmenší,“ popisuje Jan Bezděk. Rodiny s dětmi do Argel`es láká i akvapark či netradiční canyoning park.

Atraktivní dovolenou slibuje i Nová Akvitánie u Biskajského zálivu. „Zde vás čeká množství památek, klidná venkovská atmosféra, dlouhé písečné pláže, omývané Atlantským oceánem, a také výtečná místní kuchyně plná mořských plodů a ryb,“ dává tip Bezděk.

Oblíbeným turistickým cílem je přístavní město La Rochelle s jedním z největších soukromých mořských akvárií na světě. Lákavý je i lodní výlet k pevnosti Boyard, známé z legendární televizní soutěže. Jižněji, kousek pod Bordeaux, pak zase můžete zdolat dune du Pilat, největší písečnou dunu Evropy.

KOLIK STOJÍ CESTA PO DÁLNICI V CIZINĚ

RAKOUSKO

■ Dálniční známka pro vozidla do 3, 5 t na 10 dní stojí 9,20 eura, dvouměsíční 26,80 eura.

■ Něco stojí i průjezd vybraných mostů či tunelů:

A9 Pyhrn Gleinalm – 8,5 eura

A9 Pyhrn Bosruck – 5 eur

A10 Tauern Katschberg – 11,5 eura

A13 Brenner – 9 eur

CHORVATSKO

■ Průjezd chorvatských dálnic je zpoplatněn mýtnými branami, od 15. června (na Istrii od 1. června) platí letní tarif, kdy jsou ceny o 10 procent vyšší. Jedna kuna nyní stojí asi 3,50 koruny.

■ Například ze Záhřebu do Splitu jsou zpoplatněny dva úseky, za dálnici A2 Macelj–Záhřeb (60 km) a za dálnici A1 Záhřeb–Dugopolje u Splitu (380 km), za průjezd zaplatíte229 kun (za osobní auto). Pokud byste pokračovali až k městu Ploče, zaplatíte navíc ještě 50 kun.

■ Při cestě na Istrii je zpoplatněn průjezd tunelem Učka – 30 kun.

■ Při cestě na ostrov Krk lze využít most; poplatek činí 35 kun.

SLOVINSKO

■ Dálniční známka pro vozy do 3,5 t a do 1,3 m nad první nápravou stojí na týden 15 eur, měsíční 30 eur; pro vozidla do 3,5 t a přes 1,3 m nad první nápravou stojí 30, resp. 60 eur.

■ Průjezd tunelu Karavanke (Karawanken) mezi Rakouskem a Slovinskem stojí 7,20 eura.

SLOVENSKO

■ Dálniční známka pro osobní vozidlo: 10denní je za 10 eur, měsíční za 14 eur.

MAĎARSKO

■ Dálniční známky pro vozy do 3,5 t a 7 míst – týdenní (platí 9 dnů) – 2975 forintů; měsíční 4780 forintů (asi 380 korun).

ŠPANĚLSKO

■ Průjezd dálnic je zpoplatněn mýtnými branami, cena dle ujeté vzdálenosti je 9-10 eur za 100 km.

ITÁLIE

■ Zpoplatněna je většina dálnic, cena činí zhruba 9 eur na 100 km.

■ Platí se i za průjezd některými alpskými tunely, zejména těmi na hranicích mezi Francií a Itálií.

NĚMECKO

■ Dálnice jsou zatím zdarma.

FRANCIE

■ Výše dálničních poplatků se pohybuje kolem 9 eur na 100 km.

ŠVÝCARSKO

■ Dálniční známka je pouze roční za 40 franků (asi 925 korun).

POLSKO

■ Zpoplatněny jsou jen některé úseky dálnic, například dálnice A1, A2 a A4.