8. října 2014 15:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česká firma dodá tramvaje do Detroitu. Za 652 milionů korun

Společnost Inekon Group vyhrála tendr na dodávku šesti tramvajových souprav do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Inekon Group vyhrála tendr na dodávku šesti tramvajových souprav do... | foto: INEKON GROUP

PRAHA Společnost Inekon Group, která vyvíjí a prodává tramvaje, vyhrála tendr na dodávku šesti souprav do Detroitu. Zakázka má hodnotu 30 milionů dolarů (zhruba 652 milionů korun) a firma má tramvaje dodat ve druhém nebo třetím čtvrtletí roku 2016.

Tramvajová trať má procházet centrem města, provoz má zahájit v roce 2016. Výběrového řízení na dodávku tramvají se zúčastnily i německý Siemens a španělský CAF.

Nyní Inekon podle Halouna jedná s bankami o zárukách. Nezisková organizace M-1 Rail, která zajišťuje výstavbu dopravního systému Detroitu, totiž požaduje finanční záruku za splnění kontraktu ve výši 100 procent hodnoty dodávek. Státní Exportní a garanční pojišťovna ale odmítla Inekonu záruky poskytnout. V pondělí o tom informoval server E15 s odvoláním na projektového manažera Inekonu Milana Halouna.

Firma nemá vlastní výrobu

Podle Halouna banky mají ze zkrachovalého Detroitu obavy. Za projektem však stojí nezisková organizace a privátní investoři, proto věří, že se firma o ručení nakonec dohodne.

Inekon nyní dodává tramvaje do USA a Rakouska, zaměstnává přes 80 lidí, nemá ale vlastní výrobu. Tu pro něj zajišťují partneři ze strojírenského oboru. Na dodávkách příměstských vlaků pro rakouský Salcburk například spolupracuje s ostravskou firmou Ekova Electric, vyčleněnou z Dopravního podniku. Loni Inekon vykázal tržby 192 milionů korun a hrubý zisk 6,3 milionu korun.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR PLC

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč