3. listopadu 2010 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česká Lípa se zamotala do soudních sporů, za MHD bude platit dvakrát

Řidič autobusu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič autobusu - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LIBEREC Česká Lípa prohrála spor o 70 milionů korun s firmou VETT. Smlouva s dopravcem je podle Krajského úřadu v Liberci platná, a město tak má dvě smlouvy na zajištění městské hromadné dopravy a hrozí mu, že za službu bude platit dvakrát. Proti rozhodnutí krajských úředníků se nelze odvolat. VETT se nyní chystá vymáhat náhradu škody a ušlý zisk, město se radí s právníky o dalším postupu.

Informuje o tom dnešní Českolipský deník. Soukromá společnost VETT zajišťovala dopravu v České Lípě od roku 1993 a smlouvu měla uzavřenou až do roku 2013. Firma zajišťovala přepravu ve čtyřicetitisícovém městě se 16 autobusy.

Na devíti linkách přepravovala ročně kolem 1,5 milionu cestujících. Radnice městskou dopravu dotovala zhruba 29 miliony Kč ročně. Ve srovnání s jinými městy byla ale doprava předražená, což potvrdil audit, který si město nechalo zpracovat.

Radnice pak žádala vrátit zpět část vyplacených záloh a také úroky - dohromady 70 milionů korun. Město se obrátilo na soud, ten ale případ předal krajskému úřadu. Město argumentovalo tím, že smlouva byla neplatná.

"Správní orgán naopak uvedl, že smlouva platná je, kroky města Česká Lípa jsou účelové a neoprávněnost jeho nároků vyplývá mimo jiné z kontrolní činnosti odboru dopravy městského úřadu, který po celou dobu veřejnoprávní smlouvu akceptoval," řekl deníku právník firmy VETT Michal Říha.

VETT v současné době městskou dopravu ve čtyřicetitisícovém městě neprovozuje, ukončil ji v únoru 2008 doslova ze dne na den z ekonomických důvodů. Přepravu pak převzala na základě zakázky společnost ČSAD Semily.

Firma VETT je navíc od 13. září v insolvenčním řízení, návrh podala zaměstnankyně, které firma dlužila mzdu. Předseda představenstva firmy VETT František Homolka považuje řízení za neopodstatněné a žádá jeho zastavení.

Lidovky.cz, ČTK