3. listopadu 2010 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česká Lípa se zamotala do soudních sporů, za MHD bude platit dvakrát

Řidič autobusu - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič autobusu - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LIBEREC Česká Lípa prohrála spor o 70 milionů korun s firmou VETT. Smlouva s dopravcem je podle Krajského úřadu v Liberci platná, a město tak má dvě smlouvy na zajištění městské hromadné dopravy a hrozí mu, že za službu bude platit dvakrát. Proti rozhodnutí krajských úředníků se nelze odvolat. VETT se nyní chystá vymáhat náhradu škody a ušlý zisk, město se radí s právníky o dalším postupu.

Informuje o tom dnešní Českolipský deník. Soukromá společnost VETT zajišťovala dopravu v České Lípě od roku 1993 a smlouvu měla uzavřenou až do roku 2013. Firma zajišťovala přepravu ve čtyřicetitisícovém městě se 16 autobusy.

Na devíti linkách přepravovala ročně kolem 1,5 milionu cestujících. Radnice městskou dopravu dotovala zhruba 29 miliony Kč ročně. Ve srovnání s jinými městy byla ale doprava předražená, což potvrdil audit, který si město nechalo zpracovat.

Radnice pak žádala vrátit zpět část vyplacených záloh a také úroky - dohromady 70 milionů korun. Město se obrátilo na soud, ten ale případ předal krajskému úřadu. Město argumentovalo tím, že smlouva byla neplatná.

"Správní orgán naopak uvedl, že smlouva platná je, kroky města Česká Lípa jsou účelové a neoprávněnost jeho nároků vyplývá mimo jiné z kontrolní činnosti odboru dopravy městského úřadu, který po celou dobu veřejnoprávní smlouvu akceptoval," řekl deníku právník firmy VETT Michal Říha.

VETT v současné době městskou dopravu ve čtyřicetitisícovém městě neprovozuje, ukončil ji v únoru 2008 doslova ze dne na den z ekonomických důvodů. Přepravu pak převzala na základě zakázky společnost ČSAD Semily.

Firma VETT je navíc od 13. září v insolvenčním řízení, návrh podala zaměstnankyně, které firma dlužila mzdu. Předseda představenstva firmy VETT František Homolka považuje řízení za neopodstatněné a žádá jeho zastavení.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.