26. ledna 2011 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česká pošta může zasílat SMS nebo e-mail s oznámením o zásilce

Mobil v kapse (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobil v kapse (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká pošta může zasílat lidem oznámení o zásilkách prostřednictvím elektronické pošty nebo krátkých textových zpráv. Podmínkou je, aby adresáti souhlasili se zpracováním svých osobních údajů. Uvedl to ve středu Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), se kterým pošta svůj záměr konzultovala.

"Úřad shledal, že zamýšlené avizování poštovních zásilek bude v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů, pokud pošta jako správce těchto údajů bude mít prokazatelný souhlas adresátů se zpracováním e-mailové adresy nebo telefonního čísla," uvedl na středeční tiskové konferenci v sídle ÚOOÚ jeho předseda Igor Němec.

Zasílání avíz je zavedenou službou například v komerční sféře. Mnoho obchodníků informuje své zákazníky o doručení objednaného zboží na prodejnu e-mailem nebo krátkou textovou zprávou na mobilní telefon. Stejně tak posílají avíza například některé úřady.

Česká pošta

ÚOOÚ je nezávislým orgánem, který dohlíží na dodržování zákona o ochraně osobních údajů. Mimo jiné poskytuje konzultace v projektech, kde by mohlo dojít k porušení tohoto zákona.

Kromě toho ÚOOÚ vede registr povolených zpracování osobních údajů, přijímá podněty a stížnosti občanů na porušení zákona.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!