7. července 2011 9:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česká železnice přechází na 'evropský jazyk'

Nejrychlejší lokomotiva světa, stroj Taurus od společnosti Siemens. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejrychlejší lokomotiva světa, stroj Taurus od společnosti Siemens. | foto: oebb.at

PRAHA Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) koupí evropský zabezpečovací systém European Train Control System (ETCS), který umožní průjezd vlaků po evropských koridorech bez přepřahání či dovybavení lokomotiv národními systémy.

ETCS, který bude na začátek nainstalován na koridoru mezi Kolínem a státní hranicí s Rakouskem a Slovenskem, by měl začít fungovat od ledna. Cena zakázky je téměř miliarda korun. Informoval o tom deník E15.

"Jde především o komunikaci hnacích vozidel s tratí, která musí být plně kompatibilní se standardy Evropské unie. Že s tím umíme zacházet, jsme si vyzkoušeli na pilotním projektu, který funguje dobře," řekl E15 mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Nový způsob zabezpečení se nyní zkouší v úseku Poříčany - Kolín. Pilotní projekt zrealizovalo konsorcium firem Ansaldo STS Italy a Ansaldo STS France s hlavním subdodavatelem AŽD Praha.

ETCS by měl nahradit zhruba dvě desítky národních zabezpečovacích systémů v Evropě. Systém například umí, stejně jako další zabezpečovací soustavy, aktivně zasáhnout do řízení vlaku při selhání strojvedoucího.

Sleduje dodržování návěstí, maximální rychlost, dodržování trasy nebo přechodná omezení na trati. Podle Hally novinka, na kterou přispějí evropské fondy, také umožní vlakům jezdit rychleji.

Rozdílnost systémů v jednotlivých státech EU se považuje za jednu z hlavních překážek neomezeného pohybu vlaků v Evropě. S problémem se potýkaly i České dráhy při testování vlaků Pendolino. ETCS je součástí širšího projektu European Rail Traffic Management System (ERTMS), který vedle zabezpečení zahrnuje například i komunikaci.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.