22. března 2011 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České banky poskytnou miliardu eur na uralskou polární dráhu

Střídání strojvedoucích na trase | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střídání strojvedoucích na trase | foto: Roman Janusz

MOSKVA České banky se chystají do konce roku poskytnout úvěr ve výši kolem jedné a půl miliardy eur (asi 366,6 miliardy korun) na stavbu železnice na Urale. Česká strana má v Rusku postavit asi 350 kilometrů železnic pod vedením brněnské OHL ŽS.

Potvrdil to vedoucí zahraničního odboru firmy Zdeněk Zedníček. Informaci o projektu dnes zveřejnila také agentura ITAR-TASS s odvoláním na korporaci Ural průmyslový - Ural polární, která je spolu s plynárenským koncernem Gazprom a státními železnicemi RŽD jedním z účastníků projektu. O finanční stránce korporace dnes jednala s bankami a OHL ŽS v Praze.

711 kilometrů

Výstavba železnice o celkové délce 711 kilometrů má začít do konce letošního roku. Celkové náklady se odhadují na 150 miliard rublů (skoro 92 miliard Kč) a podílet se na nich má i federální a regionální rozpočet.

Podle Zedníčka bude projekt financován klubem bank, jehož lídrem je Česká exportní banka (ČEB). Dále je členem klubu UniCredit a ING. Jedná se o největší transakci mezi českými bankami a ruským průmyslem v poslední době.

"Uskutečnění projektu je velice reálné," řekl dnes ČTK Zedníček.

Česká strana bude stavět zhruba polovinu železnice. "Zbytek tvoří asi osmikilometrový most přes Ob a zhruba dalších 300 kilometrů železnice. To bude dělat ruská strana," doplnil Zedníček.

Podle něj k podpisu smluv dojde pravděpodobně na podzim letošního roku. Projekt má pojistit Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Podle Zedníčka projekt podporuje i česká vláda a ministr Martin Kocourek (ODS) bude o něm jednat patrně v dubnu v Rusku.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANUÁLNÍ TESTER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 34 000 Kč