Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy a RegioJet posílí před Vánoci své spoje o 10 tisíc míst

České dráhy, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy, ilustrační foto. | foto: České dráhy

Praha Největší železniční dopravci připravují před Vánoci výrazné posílení svých spojů. České dráhy i RegioJet nabídnou přes 10 000 míst navíc. Část vlaků je již přesto vyprodaná. Vyplývá to z pondělních informací obou dopravců. Posilování svých vozů ohlásila zatím bez bližších podrobností i Arriva.

České dráhy vypraví desítky posilových vozů a několik posilových vlaků. Do předvánočního provozu tak přibudou od 20. do 23. prosince noční expresy do Košic. Na trase Praha-Ostrava a zpět pravidelným linkám pak dopravce přidá posilové vozy, nejvíce jich vypraví z Prahy do různých moravských regionů, další pojedou z Prahy do Českých Budějovic, Chebu nebo do Hradce Králové.

Také RegioJet chce ještě v průběhu tohoto týdne nasadit do provozu řadu vozů navíc. Posílí zejména vlaky na nejvytíženější trase Praha-Ostrava-Košice. U nočních vlaků na trase Praha - Košice a zpět pak dopravce počítá s nasazením až 15 vozových souprav s kapacitou kolem 700 míst. Společnost bude přidávat další tisíce míst i na svých autobusových linkách.

I přes posílení vozů dopravci upozorňují, že řada linek je již vyprodaná. U Českých drah jde zejména o vlaky z Prahy na severní Moravu a na Slovensko. „Všem cestujícím, kteří plánují cestu před a po Vánocích nebo po Novém roce, doporučuji včasnou rezervaci místa. Podle počtu uskutečněných rezervací budeme přidávat další posilové vagóny k jednotlivým spojům, a pokud si budou lidé rezervovat místa na poslední chvíli, nebude už bohužel prostor pro další posílení těchto vlaků,“ varoval člen představenstva státního dopravce Michal Štěpán.

RegioJet naopak plánuje podle mluvčího Aleše Ondrůje doplňovat posilové vozy i méně než 24 hodin před odjezdem vlaků, což umožní koupi jízdenek i cestujícím, kteří tak budou činit až na poslední chvíli. Také Ondrůj přesto doporučil cestujícím průběžně sledovat rezervační systémy.

Doba vánočních svátků je každoročně nejvytíženějším obdobím z hlediska cestování. Kromě Vánoc posilují dopravci spoje pravidelně ještě během Velikonoc, před letními prázdninami, na Dušičky nebo při konání velkých sportovních akcí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...