2. ledna 2014 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy chtějí koupit vlaky za 4 miliardy. Aby obstály v konkurenci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: www.siemens.comReprofoto

PRAHA České dráhy připravují nákup nových vlaků pro regionální i dálkovou dopravu za 3,86 miliardy korun. Státní dopravce chce nasadit nové vlaky mimo jiné na linky, které se mají v blízké budoucnosti otevřít konkurenci a kde bude muset o právo na dotovaný provoz soutěžit se soukromými firmami.

Dráhy předpokládají nákup maximálně 25 elektrických jednotek. Využijí dvouletou rámcovou smlouvu, aby byly připravené, až ministerstvo dopravy tendry vypíše.

"V zásadě se takto snažíme získat náskok a předejít situaci, že kvůli zdlouhavému soutěžení dodavatelů podle zákona o veřejných zakázkách nestihneme dodržet termíny, jako to bylo například v případě soutěže Olomouc - Krnov - Ostrava," uvedl mluvčí ČD Radek Joklík.

Linku z Olomouce do Ostravy severní trasou považovalo ministerstvo dopravy za pilotní projekt, který měl být v rámci otevírání železničního trhu vzorovým příkladem. Poté, co ČD včas nedokázaly nakoupit požadovaná vozidla, se do soutěže přihlásili pouze dva dopravci, z nichž jeden - společnost Arriva - nesplnil zadávací podmínky a výběrové řízení muselo být zrušeno.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě pětice linek z Prahy na západ a severozápad Čech a spojení Liberce s Pardubicemi a Ústím nad Labem dopravce počítá s nasazením nových vlaků i na tratě z Prahy do Brna přes Českou Třebovou a z Brna do Olomouce přes Břeclav.

Část peněz na nákup vlaků má být podle drah zaplacena z evropských peněz prostřednictvím regionálních operačních programů a Operačního programu doprava.

Kolik vozidel nakonec dopravce skutečně odebere, bude záviset na tom, jak se podaří evropské dotace získat a podle toho, kdy ministerstvo soutěže na nového dopravce vypíše.

S myšlenkou vypsání tendrů na nové linky přišlo ministerstvo dopravy v polovině září. Úřad tehdy uvedl, že veřejné soutěže stihne vypsat do konce loňského roku a že soutěž o první trať by mohla začít do konce září. S blížícím se termínem nicméně úřad původní odhady korigoval s tím, že nechce rozhodnutí uspěchat.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz