17. března 2009 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy chtějí lidi vozit autobusy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Místo vlaků autobusy, ale stále s Českými drahami. Největší tuzemský železniční dopravce hodlá vybudovat autobusovou divizi. Autobusy mají doplnit nabídku spojů, které firma nabízí. Koncept autobusové dopravy by měl vytvořit dosavadní náměstek pro osobní dopravu Petr Moravec.

"Jsou oblasti, kde poptávka cestujících odpovídá spíš minibusu, a navíc tak můžeme obsloužit i oblasti, kam koleje vůbec nevedou. Autobusy či minibusy s tarifem a všemi slevami ČD by mohly být pro místní obyvatele příjemným doplněním nabídky spojení," uvedl Moravec.

České dráhy vyčíslily škody, které způsobila nedávná stávka strojvedoucích, na osm milionů korun. Dráhy chtějí podle Moravce vytvořit podobný model, jako mají v Rakousku, kde jsou Rakouské spolkové dráhy největším autobusovým dopravcem v zemi se svou dceřinou společností Postbus. "I ČSD ve 20. a 30. letech už měly své autobusy a významní západoevropští železniční dopravci dnes úspěšně vlastní autobusy provozují," dodal generální ředitel Petr Žaluda.

Podle majitele jedné z největších tuzemských firem v autobusové dopravě Student Agency Radima Jančury by měly České dráhy vstoupit na silnice až poté, co se naučí levně a kvalitně provozovat dopravu na železnici. "Kraje si v současné době objednávají autobusovou dopravu u stovek již zavedených firem, které nabízejí vysokou kvalitu a nízké ceny," řekl Jančura.

Vyberte si. Ať si cestující s dětmi zjistí, co budeme promítat, a podle toho plánují cestu, radí šéf Student Agency Radim Jančura.Student Agency provozuje v Česku pravidelné autobusové linky výhradně mezi největšími českými a slovenskými městy a Prahou, aktivitu Českých drah proto jako konkurenci nevnímá. V příštích letech hodlá naopak vstoupit sama do regionální železniční dopravy, kterou si objednává každý z krajů.

Konkurovat Českým drahám chce v rychlíkových spojích, které objednává ministerstvo dopravy. Podle Jančury lze všechny spoje provozovat s novými moderními vlaky za stejné nebo menší dotace, než nyní dostávají České dráhy.

Moravce, který do ČD přišel právě z autobusové dopravy, na postu náměstka pro osobní dopravu nahradí dosavadní ředitel Výzkumného ústavu železničního Antonín Blažek.

Vlaky Českých drah loni přepravily 175,2 milionu cestujících, což je o téměř sedm milionů méně než v roce 2007.

ČTK