Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy chystají změny v nejvyšším vedení, opustit ho mají dva manažeři

České dráhy. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy. Ilustrační foto | foto: České dráhy

PRAHA Státní železniční dopravce chystá výrazné změny představenstva. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů připravuje dozorčí rada Českých drah odvolání dvou z pěti členů nejvyššího vedení. Ze svých postů v představenstvu mají odejít František Bureš a Roman Štěrba.

O změnách v nejužším vedení drah rozhodne zřejmě ve středu dozorčí rada, která má tyto personálie v kompetenci. Bureš má mimo jiné na starosti oblast techniky a majetku, Štěrba zodpovídá za projekty a mezinárodní vztahy.

Roman Štěrba - člen představenstva ČD, odpovědný za úsek projektů a...

Roman Štěrba - člen představenstva ČD, odpovědný za úsek projektů a mezinárodních vztahů

Podle informací serveru Lidovky.cz už jsou připraveni jejich nástupci. Jedním z nich je Miroslav Kupec, který nyní v Českých drahách zastává pozici vrchního přednosty Depa kolejových vozidel a v minulosti působil například u nákladní dcery ČD Cargo.

Dalším navrženým kandidátem do představenstva je pak Martin Bělčík, který v současnosti působí v Odboru projektů a správy majetkových účastí ČD. V minulosti pracoval například jako náměstek ministra obrany, později pak mimo jiné jako vedoucí kanceláře Asociace krajů ČR.

Místa v dozorčí radě zpravidla neoficiálně podléhají politickým nominacím. Kupec by měl být v představenstvu za hnutí ANO, Bělčík pak za sociální demokracii.

Předseda dozorčí rady ČD Milan Feranec nechtěl o věci hovořit. „Bez komentáře,“ vzkázal Feranec s tím, že se k případným změnám vyjádří, až k nim skutečně dojde,

Člen představenstva Českýc drah František Bureš zodpovědný za techniku, servis...

Člen představenstva Českýc drah František Bureš zodpovědný za techniku, servis či majetek.

Dozorčí rada drah by se mohla zabývat také případnými změnami ve vedení dcery ČD, Výzkumného ústavu železničního (VUZ), který provozuje mimo jiné unikátní testovací okruh ve středočeské Velimi. O nich se v kuloárech mluví už delší dobu.

V minulosti se spekulovalo například o tom, že by do představenstva VUZ, které je nyní pouze dvoučlenné, mohl přijít výše zmíněný František Bureš.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!