Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy jsou připravené vyplatit účastníkům úterní nehody odškodné za zranění i újmu na majetku

Vlakové nádraží - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlakové nádraží - ilustrační foto. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Praha České dráhy jsou připraveny vyplácet odškodné všem zúčastněným úterní nehody. Společnost zřídila speciální email, kam se mohou cestující obrátit. Podle drah se bude v každém případě postupovat individuálně, v potaz se bude brát především rozsah zranění.

Při vyplácení odškodného budou České dráhy postupovat podle platné legislativy. V souvislosti s úterní nehodou osobního vlaku CityElefant a nákladního vlaku, která se po půl desáté večer stala u Českého Brodu, půjde především o odškodnění za újmu na zdraví a majetkovou škodu, konkrétně poškození věci.

Dráhy jsou připraveny vyplatit odškodnění i náhradu veškerých hmotných škod. „Prosíme proto všechny přímé účastníky této události, respektive rodinné příslušníky účastníků nehody, aby nás kontaktovali na e-mailu odskodneni@cd.cz. Tam jim budeme moct poskytnout veškeré informace a pomoct jim,“ uvedla pro server Lidovky.cz tisková mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Po prvotním kontaktu a seznámením se se situací budou úředníci u každého z poškozených postupovat individuálně. 

„Zraněné osoby jsou při těchto událostech ošetřeny obvykle na místě jednotkami IZS a předány dále k léčení podle závažnosti zranění. Následně se cestující obrátí s žádostí o odškodnění na naší společnost a jakmile jsou doloženy rozhodné skutečnosti, společnost poskytuje náhradu za způsobenou újmu,“ uvedla Rajnochová. Termíny poskytnutí odškodnění se pak odvíjí od více skutečností, kalkuluje se například s dobou léčby.

Odškodnění za zpoždění se pak odvíjí od času stráveného na trati. Pokud je vyšší než 120 minut, dostane cestující zpět polovinu peněz, které za jízdenku dal. V případě ztráty posledních večerních spojů v závislosti na zpoždění vlaku pak České dráhy nabízí ubytování nebo možnost využití alternativní dopravy jako je taxislužba.

Samotné dráhy pak mají smluveno pojištění odpovědnosti za újmy způsobené provozováním drážní dopravy třetím osobám. „Pro laiky se jedná o analogii povinného ručení na silnici,“ uvedla mluvčí s tím, že toto pojištění je povinné pro všechny dopravce. 

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.