Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy mají čas. Stížnost na zimu ve vlaku vyřídí na jaře

Stížnost na zimu ve vlaku se může pořádně protáhnout. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stížnost na zimu ve vlaku se může pořádně protáhnout. | foto: MAFRA - Martin StolařLidové noviny

PRAHA Stížnost na nevytopený vlak Českých drah se může pořádně protáhnout. Pokud ji cestující podá v únoru, může se stát, že mu odpověď dorazí někdy v květnu. Dráhy se nicméně brání, že reagují mnohem rychleji, než jim nařizuje vyhláška, tedy za devadesát dní.

Olga Paštéková cestovala minulý týden rychlíkem EuroCity Slovan z Bratislavy do Prahy, jenže ve vlaku jí i ostatním cestujícím byla zima. "Když jsem to řekla slovenskému průvodčímu, slíbil, že zkusí přidat na lokálním topení. Za chvíli ale přišel s tím, že to nejde," popsala serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE O VZPOUŘE ŠVÝCARSKÝCH CESTUJÍCÍCH


Když se pak mezi Břeclaví a Brnem se stejným problémem obrátila na českého průvodčího, pochodila ještě hůře. "Byl velmi arogantní, divil se, co si vůbec stěžuji. Potom řekl, že teplotu by zreguloval jen v případě, kdybych jela ve vlaku sama. Neobměkčilo ho ani malé dítě, které kvůli zimě musel spolucestující obléct do svetru a bundy," vzpomíná žena na nepříjemnou cestu.

Kvůli zimě prochladla

"Vymrzlá" cesta pro ní nakonec měla nepříjemný důsledek: kvůli ledovému vlaku prochladla. "Už ve vlaku jsem začala kašlat a skončilo to nemocí, která mi znemožnila se naplno věnovat práci, kterou jsem v Praze měla naplánovanou. Nechápu, jak je možné, že si koupím lístek za 40 eur a dopadnu takhle," zlobí se Paštéková.

NAPIŠTE NÁM

Máte podobné zkušenosti? Napište nám o nich na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz, do předmětu vložte heslo "České dráhy".  


Protože v rychlíku drah vymrzla už poněkolikáté, rozhodla se, že si na zimu a neprofesionalitu personálu bude stěžovat, jenže ji čekal další šok. "Přišla mi odpověď, že moje podání zpracují do 30 dnů, ale na odpověď můžu čekat až 90 dnů," diví se.

Dráhy se brání, že ačkoliv mají podle vyhlášky na odpověď skutečně čas tři měsíce, stížnosti vyřizují rychleji. "Loni jsme je vyřizovali ve lhůtě 15 až 20 dnů. Nad 30 dní jde o stížnosti, kdy musíme dotazovat zahraniční dopravce nebo více vstupů," argumentuje mluvčí drah Kateřina Šubová.

Vlak společnosti RegioJet

Vlak společnosti RegioJet

Server Lidovky.cz se na rychlost vyřizování stížností zeptal i konkurenčních dopravců, z nichž reagoval pouze Regiojet. Zákazníci se podle mluvčího společnosti Aleše Ondrůje dočkají vyřízení prakticky ihned.

"Vedoucí vlaku vyšle takzvanou závadovou esemesku, kterou dostaneme na zákaznickém servisu. Ten schválí kompenzaci a pokud není možné cestující přesadit, nejpozději do dvou dnů mají načtenu jako kompenzaci slevu na jízdném až 100 procent. Pokud se podnět řeší zpětně, zákazník by měl dostat odpověď do pěti dnů," přiblížil mluvčí postup Regiojetu.

Stížnosti u Českých drah měl na starosti krátce v roce 2011 ombudsman kvality Petr Fejk, bývalý šéf pražské zoo a později Českého centra v New Yorku. Ve funkci vlakového ombudsmana však vydržel necelé čtyři měsíce, odboráři si totiž stěžovali na jeho přemrštěný plat. Společnost potom pozici bez náhrady zrušila. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!