19. srpna 2010 11:59, aktualizováno  12:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy mají v pololetí po loňské ztrátě zisk 21 milionů Kč

České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy | foto: ČTK

PRAHA České dráhy hospodařily v letošním prvním pololetí se ziskem 21 milionů korun, což je oproti loňsku zlepšení o 78 milionů. Dráhy to připisují především vyšším tržbám a vnitřním úsporám, vyplývá z tiskového oznámení podniku. Hrubý provozní zisk (EBITDA) činil za pololetí 935 milionů korun. ČD jsou vlastněny státem, který spolu s kraji provoz vlaků částečně platí.

"Příznivě se nám vyvíjejí celkové tržby, které v prvním pololetí dosáhly 14,1 miliardy korun. Velmi pozitivní je růst tržeb ve vnitrostátní přepravě, kde jsme meziročně utržili o 90 milionů víc, a to bez zdražování jízdného. Stejný trend pokračuje i v červenci," uvedl generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

Za jízdenky dráhy v pololetí utržily 3,1 miliardy korun, o dvě procenta
více než loni. Naopak úhrada takzvané prokazatelné ztráty od objednatelů vlaků, tedy státu a krajů, která se počítá do celkových tržeb, klesla meziročně o 212 milionů na šest miliard korun. Zbytek tržeb plyne například z pronájmů vagonů nebo nemovitostí.

Za celý letošní rok chtějí dráhy podle dřívějších vyjádření zvýšit EBITDA na dvě miliardy korun, celkové hospodaření by mělo skončit v mírném zisku, takzvané černé nule. Loni podnik hospodařil s miliardovou ztrátou, provozní zisk před odpisy byl kladný ve výši 1,1 miliardy korun. Ztrátu způsobily hlavně odpisy.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!