15. prosince 2016 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy nejvíc přidaly ‚nejchudším‘. Jednání byla náročná, přiznává vedení

České dráhy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy. Ilustrační foto. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Zaměstnancům Českých drah příští rok vzrostou mzdy až o 3,4 procenta. Vyšší růst čeká zaměstnance v provozu a pracovníky v nižších tarifních třídách, kteří v současnosti pobírají nižší mzdy.

Zaměstnancům zařazeným do desáté až 16. platové třídy pak v roce 2017 mzda vzroste o 2,9 procenta. České dráhy nyní zaměstnávají necelých patnáct lidí a průměrná mzda za období leden až listopad letošního roku činila 30 500 korun.

České dráhy jsou první ze společností na železnici, které se letos podařilo dokončit kolektivní vyjednávání.

„Vyjednávání bylo velmi náročné, ale dosáhli jsme kompromisu, který je pro České dráhy ekonomicky únosný a zároveň našim zaměstnancům zaručuje sociální jistotu,“ uvedl šéf společnosti Pavel Krtek. Opuštěním plošného zvyšování mezd běžného v minulých letech chce společnost motivovat zaměstnance v provozu a zároveň bude fungovat jako motivace pro nové uchazeče o zaměstnání u ČD.

Vloni se odbory s vedením Českých drah dohodly na růstu mezd zaměstnanců o 1,7 procenta, mzdy zaměstnanců dceřiné ČD Cargo zaměřené na nákladní železniční dopravu se k letošnímu roku zvyšovaly o procento. O dvě procenta pak rostly platy zaměstnanců ve státním správci kolejí, Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Celá skupina Českých drah skončila v letošním prvním pololetí hospodaření se ziskem 375 milionů korun. Kladný výsledek je ale způsobený nákladní dopravou, osobní doprava zejména kvůli vysokým odpisům hospodařila se ztrátou 342 milionů korun. V roce 2015 hospodařily ČD se ztrátou 1,4 miliardy korun.

ČTK