Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy 'neposlechly' Ťoka a zaplatí Škodě za arbitráž. Bojí se exekuce

Lokomotiva firmy Škoda Transportation | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva firmy Škoda Transportation | foto: Škoda Transportation

PRAHA Den po prohrané arbitráži o lokomotivy doporučoval rozhořčený ministr Dan Ťok, aby České dráhy neplatily vítězné Škodě Transportation. Železniční dopravce ale radu neuposlechl a jeho představenstvo ve čtvrtek podle informací serveru Lidovky.cz rozhodlo, že výrobci peníze přece jen pošle.

Celkově musí státní firma zaplatit zhruba 1,2 miliardy korun. Do tří dnů od doručení rozhodčího nálezu je splatný doplatek kupní ceny 468 milionů, později pak bude zřejmě muset poslat také inflační navýšení ve výši 760 milionů.

Ministr Dan Ťok (za ANO) ve středu hřímal, že jde o „tunelování drah v přímém přenosu“ a doporučil manažerům dopravce neplatit. O dva dny později ale České dráhy přiznaly, že k poslání peněz přece jen dojde.

„Představenstvo s rozhodčím nálezem nesouhlasí a využije veškeré kroky, které povedou k jeho neplatnosti a zrušení. Nezaplacení částky 468 milionů korun (doplatek kupní ceny a úroky) a tím nerespektování rozhodčího nálezu do doby rozhodnutí soudu, kam České dráhy podaly návrh na jeho zrušení, by však mohlo pro společnost znamenat významné riziko,“ potvrdil pro Lidovky.cz mluvčí drah Radek Joklík.

Ministr Dan Ťok pak v následné reakci zdůraznil, že představenstvo rozhodlo pouze o doplatku smluvní ceny. „Zbytek nároků striktně odmítáme,“ napsal Ťok pro Lidovky.cz.

V arbitráži šlo o tři roky starý spor o zpožděnou dodávku lokomotiv řady 380, v němž obě strany požadovaly miliardové částky. Škoda chtěla zaplatit 1,425 miliardy, České dráhy zase 940 milionů.

Hrozba exekuce

Představenstvo státního dopravce se v případě nezplacení první z dlužných částek obávalo především toho, že by Škoda mohla iniciovat exekuční řízení.

„To by negativně ovlivnilo obchodní činnost, vztahy s věřiteli a mohlo ohrozit proces plánované emise cenných papírů. Představenstvo proto rozhodlo částku v termínu uhradit. O tomto postupu jsme prostřednictvím předsedy dozorčí rady ČD Milana Ferance informovali ministra dopravy Dana Ťoka,“ dodal mluvčí Joklík.

V případě úspěchu žaloby na neplatnost a zrušení rozhodčího nálezu budou České dráhy požadovat tuto částku zpět, včetně úroků.

Lokomotiva Škoda 109E
Lokomotiva 109 E

„Vnímám to, že představenstvo se bojí ohrozit České dráhy, protože by se mohly dostat do problémů s dluhovou službou a exekucí. Budeme se dále soudit a dělat všechny kroky pro zrušení rozhodnutí arbitráže,“ popsal Ťok.

Škoda Transportation tvrdí, že dodávku zpozdila zejména změna norem v roce 2008, která jej donutila výrazně pozměnit vývoj lokomotivy. České dráhy v roce 2011 nezaplatily splátku 208 milionů, které si nechaly jako jakousi rezervu pro případ, že by jim Škoda nezaplatila penále za prodlení.

Mimo jiné v důsledku tohoto kroku plzeňská strojírna České dráhy zažalovala.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.