Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy nebudou vyloučené z tendrů. Poslanci odvrací hrozbu změnou zákona

Vlak Českých drah RegioPanter na trati mezi Studénkou a Mošnovem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak Českých drah RegioPanter na trati mezi Studénkou a Mošnovem. | foto: ČTK

PRAHA Nepříjemná hrozba, že České dráhy kvůli formalitě budou vyloučené ze soutěží o vlakové spoje, se pomalu rozplývá. Poslanci ve čtvrtek dopoledne v prvním čtení schválili novelu zákona o veřejných zakázkách, která tomuto dopravci a dalším státním podnikům uděluje výjimku.

Problém spočívá v tom, že České dráhy mají jiný druh akcií, než vyžaduje nový zákon o veřejných zakázkách, který platí od loňského října. Z toho důvodu se nesmí účastnit soutěží o regionální ani rychlíkové trati. Zadavatelé je můžou vyloučit.

„Tuto novelu schválila sněmovna v prvním čtení. Rozšiřuje výjimku ze zaknihovaných akcií také na státní podniky, tedy i České dráhy,“ řekl pro Lidovky.cz ministr dopravy Dan Ťok, který v poslanecké sněmovně změnu inicioval. Pro bylo 89 poslanců, proti jeden.

Ještě před koncem loňského roku vytvořil Ťokův resort změnu, pod níž se následně začali podepisovat poslanci. Nyní je na dobré cestě ke schválení, protože v tomto případě nejde o politické téma. Zákon nyní poputuje do Senátu, kde bude zařazen pravděpodobně na schůzi na přelomu března a dubna.

Je sice jasné, že České dráhy plně vlastní stát, nicméně podle právních rozborů i názoru ministerstva pro místní rozvoj by měly být ČD ze všech soutěží vyloučeny.

O co jde: nešťastně sepsané paragrafy a zřejmě i podcenění tvorby zákona způsobilo, že státní dopravce nemá žádnou výjimku z daného pravidla. Účastník veřejné zakázky musí mít takzvané zaknihované akcie (zanesené v registru jako záznam), nikoliv akcie v listinné podobě, jako je tomu u Českých drah. Ty navíc nemůžou akcie nechat zaknihovat – neumožňuje jim to zákon o Českých drahách.

Skutečné riziko

Toto opatření mělo zajistit, aby se veřejných zakázek nemohly účastnit firmy s nejasným majetkovým původem. Zákon však nechtěně lapil i státní podniky.

Že nešlo o pouhou formalitu, dokládají dvě varování. První z nich dostaly České dráhy od externích právníků, kteří jim v listopadu předložili zhodnocení stavu celé věci.

„Podle uvedených zákonů má objednatel veřejných služeb, tj. kraj i stát, novou povinnost vyloučit z nabídkového řízení vybraného dopravce, pokud nemá zaknihované akcie,“ stojí v právním rozboru vytvořeném minulý rok pro České dráhy, který mají Lidovky.cz k dispozici.

Následně tyto závěry potvrdilo i ministerstvo pro místní rozvoj jakožto garant zakázkového zákona. Podle jeho vyjádření nedostalo v průběhu jeho tvorby od ministerstva dopravy ani Českých drah žádné připomínky. Výjimky pro státního dopravce resort nepřipustil.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.