Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy odvolaly šéfku právníků Kovalčíkovou. Kritizovala prodej nádraží

Nádraží - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádraží - ilustrační fotografie | foto: MAFRA - IVETA LHOTSKÁ

PRAHA Představenstvo Českých drah (ČD) odvolalo z funkce šéfku právního odboru Danielu Kovalčíkovou. Odvolání přišlo jen pár dní poté, co na veřejnost unikla její analýza převodu nádražních budov. Kovalčíková miliardovou transakci nedoporučila.

Zprávu jako první přinesl server iDnes.cz. České dráhy odmítly celou situaci komentovat. „Jednání představenstva Českých drah jsou interní záležitostí. Stejně tak případné personální změny. Z tohoto důvodu k nim nemohu poskytnout žádné bližší informace,“ řekl mluvčí drah Radek Joklík.

Materiál, který Kovalčíková pro ČD vypracovala, je podle Joklíka velice přínosný a představenstvo společnosti se jím bude údajně zabývat na dalším zasedání.

Kovalčíková ve své analýza uvedla hned několik zásadních důvodů, proč by se neměl převod za 3,2 miliardy korun uskutečnit. Podle závěrů Kovalčíkové byl pro dráhy nevýhodný.

Server iDnes také uvádí, že za odvoláním dosavadní šéfky právního odboru by mohl být náměstek ministra dopravy Milan Feranc, který vede je v čele dozorčí rady. Ten ale odmítl jakékoliv zprávy o nátlaku ze strany jeho osoby. „Na jednání představenstva nechodím. Podle mého názoru je ale nestandardní, aby se takový materiál probíral nejdříve v médiích,“ uvedl Feranc. Kovalčíková se k odvolání nevyjádřila.

České dráhy ale o Kovlačíkovou nepřijdou úplně. Bývalá náměstkyně dopravy by měla mít na starost nově vznikající odbor železniční legislativy a evropského práva.

Kovalčíková v minulosti působila v dozorčí radě Českých aerolinií (ČSA). A to i v době, kdy společnost byla na pokraji krachu. Do ČD ji přivedl v roce 2009 tehdejší ředitel Petr Žaluda poté, co ji z postu náměstka odvolal ministr dopravy Petr Bendl.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!