Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy omezí v souvislosti s koronavirovými opatřeními provoz vlaků

Pars Nova předala 19. října Českým drahám poslední z 62 modernizovaných vagonů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pars Nova předala 19. října Českým drahám poslední z 62 modernizovaných vagonů... | foto: České dráhy

Praha České dráhy v souvislosti s opatřeními kvůli zhoršené epidemické situaci upraví provoz dálkových i regionálních vlaků. V příštích dnech omezí například provoz na dálkových tratích z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína, provoz se sníží i v lokální dopravě v Praze, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina, oznámil státní dopravce. Ve vlacích podle dopravce nyní jezdí zhruba polovina cestujících.

„Na základě aktuálních vládních opatření v souvislosti s epidemickou situací upravíme nabídku dálkových vlaků mimo dopravní špičku a v okrajových časech,“ uvedly ČD. Omezení se od 19. října vedle dálkových linek z Prahy dotkne také spojů v úsecích Kolín - Ústí nad Labem, České Budějovice - Jihlava - Brno a Ostrava - Čadca. Dopravce ale ujišťuje, že i přes tato omezení bude nadále na všech linkách zajištěna dostatečná nabídka vlaků. Kompletní seznam jednotlivých linek naleznou cestující na webu.

Vedle dálkových vlaků objednávaných ministerstvem dopravy je už od 7. října omezen také provoz některých vlaků SC Pendolino a IC mezi Prahou a Ostravskem.

O víkendu a od příštího týdne zredukují dráhy provoz i na vybraných regionálních tratích. Po dohodě s kraji omezí provoz zejména u vlaků, které jedou mimo dopravní špičku a v okrajových částech dne. Přeruší se i provoz školních vlaků a rekreačních spojů. Rozsah omezení bude v jednotlivých krajích různé, například na Pardubicku se provoz sníží až o desetinu, na Královéhradecku o necelá tři procenta. Zůstat by naopak měla nabídka spojení pro cestující jedoucí do zaměstnání.

Dráhy prosí cestující, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály, tedy e-shop nebo aplikaci Můj vlak, a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích využívali bezhotovostní platby. Mluvčí ČD Vanda Rajnochová v tiskové zprávě také připomněla, že od 1. září znovu platí povinnost používat ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy ochranné prostředky dýchacích cest. „Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál,“ uvedla. Dodala, že ČD intenzivně uklízí a dezinfikuje soupravy.

V zemi kvůli zhoršující se epidemické situace platí od 5. října nouzový stav, vláda zavedla řadu omezení. Od středy platí zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku, uzavřené jsou restaurace, bary a kluby. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Většina opatření platí do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu.

Provoz na železnici byl omezen i na jaře při první vlně epidemie. České dráhy tak v letošním prvním pololetí hospodařily se ztrátou 1,98 miliardy korun. Podle vedení je ztráta výsledkem právě jarní koronavirové krize a s ní spojeným omezením provozu. Vlaky dopravce v pololetí cestovalo 59,8 milionu cestujících, meziročně o třetinu méně. V předchozích několika letech společnost hospodařila se ziskem, loni s 1,3 miliardy korun.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...