Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy ostře odmítly plán Prahy na přesun narkomanů k nádraží

Strážníci sbírali použité jehly a stříkačky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strážníci sbírali použité jehly a stříkačky | foto: ČTK

PRAHA České dráhy a společnost Grandi Stazioni dnes ve vyjádření pro ČTK ostře odmítly přesun pražských narkomanů do parku u Hlavního nádraží, kterého se snaží docílit městská policie Prahy 1. Obě firmy považují nápad městské policie za maření svých plánů na obnovu stanice a jejího okolí.

"My to považujeme za naprosto nepřijatelné a odmítáme to. Nás cíl je přesně opačný, tedy dostat tyto lidi co nejdál od nádraží," řekl ČTK Martin Hamšík, mluvčí Grandi Stazioni. Firma do rekonstrukce budovy investuje miliardu korun a bude nádraží po 30 let spravovat jako obchodní centrum.

Plány policie tak mohou hatit její investiční záměr. Vedle obnovy nádraží totiž firma rovněž počítá s revitalizací přilehlého parku, který prý nyní pro zákazníky působí spíše jako bariéra. Grandi Stazioni se chce proto obrátit na radnici Prahy 1, aby své plány s drogově závislými přehodnotila.

To již učinily České dráhy. "Určitě není vhodné vystavovat turisty z Berlína, Vídně, Curychu a dalších koutů Evropy hned po příjezdu setkání s drogově závislými," připomněl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský to, že od prosince jezdí všechny mezinárodní vlaky právě na "hlavák".

Na Hlavním nádraží Praha skončila druhá etapa rekonstrukce, která začala v lednu 2008. Pro veřejnost se tak 1. června otevřely obchodní prostory o rozloze 3000 metrů čtverečních.

Jak dnes napsal deník Mladá fronta Dnes, strážníci akci spustili ve čtvrtek rozdáváním dopisů narkomanům. Vzkaz drogově závislé vyzývá, aby se přesunuli k nádraží. "Ne ovšem do parku k Hlavnímu nádraží, ale do části parku u Hlavního nádraží, kterou jsme k tomu vybrali," upřesnil pro ČTK šéf strážníků z Prahy 1 Miroslav Stejskal.

Městská policie narkomany zve do části parku napravo od nádražní haly ohraničené ulicemi Washingtonovou a Politických vězňů. "Toto místo je bezproblémové," je přesvědčen Stejskal.

Na Hlavním nádraží Praha skončila druhá etapa rekonstrukce, která začala v lednu 2008. Pro veřejnost se tak 1. června otevřely obchodní prostory o rozloze 3000 metrů čtverečních.

Drogově závislí zde sice nemají žádné zázemí, městská policie už se ale prý dohodla s terénními pracovníky, kteří sem budou zacházet. Pokud se sem narkomani nepřesunou dobrovolně, strážníci podle Stejskala tlak po deseti dnech "zintenzivní".

"Pevně věřím, že něco Prahu tak poškozujícího se nemůže stát skutečností.

Odsun individuí
Poté, co rekonstrukce hlavního nádraží začíná konečně přinášet plody mimo jiné i omezením výskytu problematických individuí v jeho prostorách, snaha o jejich opětovné soustředění v této lokalitě je naprosto nepřijatelná," uvedl ke sporu šéf neziskové organizace Centrum pro efektivní dopravu Petr Šlegr.

V nadsázce navrhl městské policii přesun narkomanů před ruzyňské letištní terminály, které jsou alespoň mimo centrum a projde jimi čtyřikrát méně lidí než Hlavním nádražím.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!