10. prosince 2015 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy porazily Leo Express. Soud zamítl žalobu na predátorské ceny

Railjet Českých drah. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Railjet Českých drah. Ilustrační foto | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Pražský městský soud zamítl kvůli nedostatku důkazů žalobu Leo Expressu na České dráhy. Soukromý dopravce tvrdil, že jeho státní rival zavedl podnákladové ceny k vytlačení konkurence na trase mezi Prahou a Ostravou, kde si obě společnosti konkurují. Domáhal se náhrady škody 419 milionů korun.

„Je to dobrá zpráva. Jsme rádi, že soud přijal naše argumenty, a potvrdil tím, že z naší strany k porušení zákona nedošlo,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Leo Express logicky s výrokem soudu nesouhlasí a tvrdí a chystá se proti němu odvolat. Tvrdí, že státní dopravce nasadil mezi Prahou a Ostravou takzvané predátorské ceny. Soudu ale jeho argumenty nepřesvědčily.

Pro České dráhy je rozhodnutí soudu důležité i proto, že ze stejného důvodu je žaluje také druhý ze soukromých konkurentů, společnost RegioJet podnikatele Radima Jančury. RegioJet po státním dopravci požaduje více než 700 milionů korun.

Podle Leo Expressu pražský městský soud neuznal způsob, jakým soukromá společnost dospěla k výpočtu nákladů provozu Českých drah, na základě kterého Leo Express usuzoval na zneužití dominantního postavení.

„Ani předložený znalecký posudek ČD ale nevychází z dat ČD, pouze rozporuje závěry znalce soukromé společnosti. ČD střeží svá data tak pečlivě, že do nich neměl přístup ani jejich vlastní znalec,“ uvedla mluvčí Leo Expressu Petra Valentová.

Soukromý dopravce nesouhlasí s tím, že soud nenařídil vypracování znaleckého posudku, který by hospodaření státních drah prověřil. U soudu jej zastupovala právní kancelář Kocián, Šolc, Balaštík, České dráhy pak hájili právníci z Weil, Gotshal & Manges.

Jízdenky za 99 korun

Zákaz jezdit za podnákladové ceny platí pouze pro dominantního hráče na trhu. O tuto dominanci podle majitele RegioJetu Jančury přišly České dráhy v roce 2014, jeho žaloba se tak týká pouze období od roku 2011, kdy začal RegioJet mezi Prahou a Ostravou jezdit. Leo Express vlaky na tuto trať vyslal v roce 2012.

Podle soukromých dopravců České dráhy po vstupu konkurence výrazně snížily ceny jízdenek, aby se dostaly na úroveň soukromých společností. Leo Express stanovil nejnižší cenu jízdenky Praha - Ostrava na 134 korun a zároveň tvrdil, že reálné ceny spojů Českých drah by měly začínat na 380 korunách v případě rychlíků a 1190 korun u vlaků Pendolino.

Později Leo Express u svých spojů mezi Prahou a Ostravou nejnižší cenu snížil dokonce na 99 korun.