Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy prohrály miliardový spor. Podjatí arbitři, zuří ministr Ťok

Lokomotiva Českých drah - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva Českých drah - ilustrační foto. | foto: Škoda Transportation

PRAHA České dráhy prohrály arbitrážní spor se Škodou Transportation. Podle informací serveru Lidovky.cz by měly obchodnímu protivníkovi zaplatit přes miliardu korun. Verdikt rozzlobil ministra dopravy Dana Ťoka, který jej označil za skandální. Rozhodci byli podle jeho slov podjatí.

Státem vlastněný dopravce dostal podle zjištění serveru Lidovky.cz rozhodnutí v pondělí. Přivezl jej do sídla firmy kurýr. Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře nyní přiřkl vítězství Škodě, nároky Českých drah zamítl.

Škoda Transportation má dostat přes miliardu korun, 370 milionů jako doplatek za lokomotivy a 760 milionů za inflaci.

Ve sporu o zpožděnou dodávku dvaceti lokomotiv řady 380 obě strany požadovaly miliardové částky. Škoda chtěla zaplatit 1,425 miliardy, České dráhy zase 940 milionů.

České dráhy se v září pokusily výsledek arbitráže oddálit, když požadovaly, aby byl vyloučen kvůli údajné podjatosti rozhodce Milan Polák. Ten ve tříčlenném senátu seděl za plzeňskou strojírnu. S tímto požadavkem však dráhy na konci října neuspěly a ani běžný soud nepřesvědčily, že by měl kvůli údajné podjatosti vydat předběžné opatření, které by zamezilo vydání rozhodčího nálezu.

„Je to zcela skandální a protizákonné rozhodnutí vydané zjevně podjatými rozhodci. Čím dál víc se ukazuje, že mnou nařízené zrušení rozhodčích doložek v resortu ministerstva dopravy má smysl. Zabrání takovým netransparentním praktikám,“ prohlásil v reakci na výsledek arbitráže ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Obě firmy se ke konkrétním závěrům rozhodců nechtějí zatím příliš vyjadřovat.

„V současnosti se seznamujeme s rozhodčím nálezem, proto by bylo předčasné tuto záležitost komentovat,“ uvedla mluvčí vítězné Škody Transportation Lubomíra Černá.

České dráhy se k věci oficiálně vyjádří až na středeční tiskové konferenci. Už nyní je zřejmé, že zástupci státu zuří.

„Stát má být potrestán za to, že Škoda Transportation dodala vlaky pozdě, draze a dosud bez povolení jezdit v Německu? Tohle je postavené na hlavu,“ zlobil se ministr dopravy Ťok.

,
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!