17. listopadu 2015 21:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy prohrály miliardový spor. Podjatí arbitři, zuří ministr Ťok

Lokomotiva Českých drah - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva Českých drah - ilustrační foto. | foto: Škoda Transportation

PRAHA České dráhy prohrály arbitrážní spor se Škodou Transportation. Podle informací serveru Lidovky.cz by měly obchodnímu protivníkovi zaplatit přes miliardu korun. Verdikt rozzlobil ministra dopravy Dana Ťoka, který jej označil za skandální. Rozhodci byli podle jeho slov podjatí.

Státem vlastněný dopravce dostal podle zjištění serveru Lidovky.cz rozhodnutí v pondělí. Přivezl jej do sídla firmy kurýr. Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře nyní přiřkl vítězství Škodě, nároky Českých drah zamítl.

Škoda Transportation má dostat přes miliardu korun, 370 milionů jako doplatek za lokomotivy a 760 milionů za inflaci.

Ve sporu o zpožděnou dodávku dvaceti lokomotiv řady 380 obě strany požadovaly miliardové částky. Škoda chtěla zaplatit 1,425 miliardy, České dráhy zase 940 milionů.

České dráhy se v září pokusily výsledek arbitráže oddálit, když požadovaly, aby byl vyloučen kvůli údajné podjatosti rozhodce Milan Polák. Ten ve tříčlenném senátu seděl za plzeňskou strojírnu. S tímto požadavkem však dráhy na konci října neuspěly a ani běžný soud nepřesvědčily, že by měl kvůli údajné podjatosti vydat předběžné opatření, které by zamezilo vydání rozhodčího nálezu.

„Je to zcela skandální a protizákonné rozhodnutí vydané zjevně podjatými rozhodci. Čím dál víc se ukazuje, že mnou nařízené zrušení rozhodčích doložek v resortu ministerstva dopravy má smysl. Zabrání takovým netransparentním praktikám,“ prohlásil v reakci na výsledek arbitráže ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Obě firmy se ke konkrétním závěrům rozhodců nechtějí zatím příliš vyjadřovat.

„V současnosti se seznamujeme s rozhodčím nálezem, proto by bylo předčasné tuto záležitost komentovat,“ uvedla mluvčí vítězné Škody Transportation Lubomíra Černá.

České dráhy se k věci oficiálně vyjádří až na středeční tiskové konferenci. Už nyní je zřejmé, že zástupci státu zuří.

„Stát má být potrestán za to, že Škoda Transportation dodala vlaky pozdě, draze a dosud bez povolení jezdit v Německu? Tohle je postavené na hlavu,“ zlobil se ministr dopravy Ťok.

Michal Pavec, mprMartin Prachař
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...