29. srpna 2013 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy ruší D1 Express – vedle pendolin jediné vlaky bez dotací

D1 Express | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy D1 Express | foto: ČTK

PRAHA České dráhy od prosince zruší bezzastávkové vlaky D1 Express, které měly být alternativou k silničnímu spojení Prahy a Brna během oprav nejstarší tuzemské dálnice. Důvodem ukončení spojů, které jezdily bez státní dotace, jsou podle dopravce připravované výluky na železniční trase.

Mezi Prahou a Brnem městy nyní jezdí dva páry spojů D1 Express denně, v některé dny jezdí třikrát denně.

"Konkrétně probíhá rozsáhlá modernizace železniční stanice Ústí nad Orlicí a hovoří se také o rekonstrukci velmi zatíženého úseku Běchovice - Úvaly na okraji Prahy," přiblížil důvody mluvčí drah Petr Šťáhlavský pro server iDNES.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Zrušení D1 Expressu podle něj neznamená rezignaci drah na nabídku alternativy za automobilovou dopravu mezi Prahou a Brnem. Každou hodinu mezi městy jezdí vlaky EuroCity, které staví v Pardubicích a rovněž v České Třebové nebo Kolíně a proti bezzastávkovým D1 Expressům jsou podle jízdního řádu pomalejší jen o pět minut.

Kromě D1 Expressů provozují České dráhy bez státních dotací pouze spojení mezi Prahou a Ostravou rychlovlaky pendolino. Na provoz ostatních spojů jim přispívá stát prostřednictvím ministerstva dopravy v dálkové dopravě a z rozpočtů krajů v regionální dopravě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz