15. května 2013 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy sčítají zisky. Oprava D1 žene řidiče do vlaků

D1 Express | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy D1 Express | foto: ČTK

PRAHA Od volantu do vlaků. Spoje mezi Prahou a Brnem se necelý týden po zahájení oprav na dálnici D1 začínají plnit. Obsazenost D1 Expressu Českých drah (ČD) stoupla z 60 na 90 procent. Informaci sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Ještě před měsícem ČD u D1 Expressů udávaly 60procentní obsazenost ve špičce, v průměru vlaky Českých drah jezdí obsazené z jedné čtvrtiny.

"To je ještě moc krátká doba," odmítl Šťáhlavský činit závěry, zda výrazněji porostou tržby. Přesto už České dráhy znají čísla u D1 Express, kde zaplněnost sledují dlouhodobě. "Nejvytíženějším ranním spojem D1 Expressu z Brna do Prahy, který má kapacitu 226 míst, jelo v úterý na 200 cestujících," řekl ČTK za dráhy Radek Joklík.

Oprava D1

Oprava dálnice D1 začala dopravními uzavírkami v úsecích mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou a Lhotkou a Velkou Bíteší. Celkem je na opravy připraveno 21 úseků od Mirošovic na 21. kilometru po exit Kývalka na 182. kilometru. Práce potrvají šest let a mají celkem stát zhruba 14 miliard korun.

Zvyšující se obsazenost dopravce sleduje i u dalších spojů, které mají být během oprav dálnice alternativou k silniční dopravě. Po necelém týdnu je podle Joklíka zatím brzy situaci hodnotit tak, že jde o trvalý trend.

Pokud by ale zájem lidí trval, budou ČD uvažovat o posílení těchto spojů. Dosud jich dráhy provozují dva páry ve všední den. Nynější práce na dálnici D1, kdy silničáři pouze rozšiřují jízdní pruhy, zatím provoz nekomplikují. Zhuštění je ale možné čekat ve chvíli, kdy se začne vyměňovat povrch dálnice a provoz bude svedený do jednoho směru. Tato třetí fáze modernizace má podle harmonogramu začít nejpozději v září.

Zájem o cestování vlakem mezi Prahou a Brnem podpořily České dráhy krátkodobým snížením ceny. Na pražské Florenci a nedaleko hlavního nádraží v Brně rozdávaly od poloviny dubna do května 60korunové slevové kupony. Těch se podle drah rozdalo na 16 tisíc.

Další tentokráte stokorunové slevové vouchery na místenky v pendolinech bude cestujícím rozdávat vlakový doprovod právě v těchto spojích a na nádražích, jimiž pendolino projíždí.

ČTK, tepTereza Potocká

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!