22. května 2010 10:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy si chtějí půjčit přes 11 miliard na nové vlaky

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA České dráhy si chtějí půjčit 11,4 miliardy korun, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na materiál Strategie investičního financování ČD 2010-11. Podnik chce vydat dluhopisy za 300 milionů eur (asi 7,5 miliardy korun) a půjčit si od Evropské investiční banky (EIB) 3,9 miliardy korun na nákup vlaků pro regionální tratě.

Plán se podle listu nelíbí ministerstvu financí. Dráhy se hájí tím, že jsou dosud málo zadlužené a mohou si další půjčování dovolit. O plánu financování bude příští týden rozhodovat dozorčí rada ČD. Dráhy se nechtějí do schválení k plánu vyjadřovat, píše MfD.

Už loni na sklonku roku se proti zadlužování postavilo MF, kterému se nelíbily dluhopisy za dvě miliardy korun. Zakázat jejich vydání úřad drahám nemůže, a proto je dopravce nakonec vydal. Opatrné zůstává ministerstvo i nyní. "Zatím nemáme oficiální žádost, ale už proběhlo jednání s ministrem a slíbili podrobnější údaje. Měli by se každopádně chovat obezřetně," řekl deníku mluvčí MF Ondřej Jakob.

Čtete více

ČD chtějí podle materiálu urychlit vydání eurodluhopisů a už na přelomu května a června začít pracovat na získání ratingu. K tomu chtějí ještě rozšířit svůj směnečný program o tři miliardy korun. Ten však končí hned po vydání dluhopisů. Dluhopisy dráhy chtějí umístit na mezinárodní kapitálové trhy.

Například Deutsche Bahn mají podle své výroční zprávy zadluženost (poměr cizích zdrojů k celkovému majetku) přibližně 72 procent. České dráhy měly v roce 2008 za celou skupinu zadluženost 36 procent. Dosud mají dráhy napůjčováno u bank a majitelů dluhopisů necelých osm miliard korun, napsala dnešní MfD.

Lidovky.cz, ČTK