Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy si pražské Masarykovo nádraží opraví samy

Masarykovo nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masarykovo nádraží. | foto: Lidové noviny

PRAHA Krach plánů společného projektu firmy Masaryk Station Development(MSD) a Českých drah donutí státní firmu, aby do celkové opravy pražského Masarykova nádraží investovala sama. Podle generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy společnosti ING Real Estate Development, Sudop Group a Morávka Centrum sdružené do MSD neplní podmínky smlouvy. Dráhy proto dosavadní smlouvy změní a k opravě přistoupí samy.

"Musíme najít dohodu s partnerem, aby se nám podařilo co nejdříve zbavit zbytného majetku a zainvestovat do výpravních budov. Smlouvy s Masaryk Station Development jsou zatím dále platné, avšak my hledáme východisko z této situace. Chceme, aby se podařilo prodat část zbytných pozemků vlastněných touto společností, a z výnosu si sami opravíme výpravní budovu. Původní model byl, že to bude opravovat partner," řekl Lidovým novinám Žaluda.

Společnost ING Real Estate Development potvrdila, že od projektu odstoupila. "Potvrzuji, že ING Real Estate Development CR již není  v projektu Masarykovo nádraží," sdělil LN šéf české pobočky firmy Bohumil Mach.

Podle tiskového mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského dopravce jedná o změně smluv se svými partnery v rámci MSD a usiluje o jakousi "rekonstrukci vzájemných vztahů". "Stavba nezačala a proto ČD hledají jiné řešení. Nádraží je ve špatném stavu a s opravou se musí začít co nejdříve," uvedl Šťáhlavský pro LN.

Odprodej pozemků za půl miliardy
Podle mluvčího se momentálně jednání ubírají směrem k dohodě, že MSD odkoupí od drah nevyužité pozemky v okolí nádraží a ČD pak z těchto peněz památkově chráněnou výpravní budovu opraví samy. Částku, kterou dráhy hodlají transakcí získat, Šťáhlavský nesdělil. "Projekt ještě není hotový, takže si celkovou cenu netroufám odhadovat," dodal mluvčí.

"Záměrem ČD je okamžitým prodejem části zbytných a pro drážní dopravu nepotřebných pozemků v lokalitě získat finanční prostředky na rekonstrukci nádraží. Současně by došlo k vrácení výpravních budov a pozemků pod budovami zpět do správy ČD," popisuje plány drah Šťáhlavský. 

Podle dřívějších informací deníku MF Dnes by se však mělo jednat o 1,5 hektarový pozemek, za který dráhy dostanou zhruba půl miliardy korun. "Budou na to dva znalecké posudky od nás i od kupujících, třetí bude od soudního znalce," uvedl náměstek ředitele ČD pro správu majetku Milan Matzenauer. Soudní odhad pak podle drah oceňuje pozemek v samotném centru Prahy na 30 tisíc za metr čtvereční.

Jedná se o část pozemku podél ulice Na Florenci. "K provozu drážní dopravy a činnosti naší společnosti nejsou potřeba. Jsou však blokovány současnými smluvními vztahy, " dodal mluvčí.  

Začne se do konce roku
Dráhy chtěly původně začít s rekonstrukcí výpravní budovy už na jaře. Důvodem spěchu je velmi špatný stav nádražních prostor a hlavně dvorany. Budova se nachází ve velmi špatném stavu a její provoz je v současnosti provizorní.

"Doufáme, že s rekonstrukcí začneme koncem roku 2010. Nyní řešíme okamžitou opravu havarijního stavu zastřešení odjezdové haly. V tuto chvíli nabývá platnosti stavební povolení na řešení havarijního stavu. Zbývající projektová dokumentace bude dokončena do konce roku," sdělil LN Šťáhlavský. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!