9. února 2012 10:43, aktualizováno  12:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dráhy zatím pozemky v Brně prodávat nebudou

Brněnské nádraží. (Foto z roku 2009.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnské nádraží. (Foto z roku 2009.) | foto: MAFRA - Tomáš Hájek

BRNO České dráhy zatím nechtějí prodat pozemky u hlavního nádraží v centru Brna. Dopravce zatím jen prověřuje, zda tyto nemovitosti bude v budoucnu potřebovat.

České dráhy reagovaly na informaci Hospodářských novin, podle kterých se má novým vlastníkem čtyřhektarové plochy v hodnotě až 400 milionů korun stát developerská společnost Brno new station development (BNSD) se skrytými vlastníky.

Hospodářské noviny napsaly, že České dráhy firmě pozemky dlouhodobě pronajaly a BNSD na ně má navíc předkupní právo. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ale podle listu s prodejem pozemků nesouhlasí, protože by mohl ohrozit modernizaci nádraží.

Vůči údajným spekulacím se České dráhy ohradily. "Vyhrocená debata kolem údajného prodeje pozemků u hlavního nádraží v Brně je nesmyslná. České dráhy zatím ani nerozhodly, že předmětné pozemky skutečně prodají. Došlo pouze k jejich vyčlenění v rámci výběru potenciálního zbytného majetku. Prodat by je firma mohla teprve poté, co se jasně prokáže, že nebudou sloužit k dalšímu rozvoji nádraží a prodej posvětí řídící orgány ČD," uvedl mluvčí drah Radek Joklík.

Kritizovaný odsun

Vedení Brna dlouhodobě prosazuje odsun hlavního nádraží o 700 metrů směrem na jih, peníze na stavbu ale zatím chybějí, stejně jako většina potřebných územně plánovacích dokumentů a povolení.

Odsun nádraží z centra dlouhodobě kritizují občanští aktivisté a někteří dopravní experti. Podle nich se současné brněnské nádraží dá modernizovat a rozšířit.

Podle listu ministerstvo dopravy o chystané transakci do tohoto týdne nevědělo.

"Neprošlo to ještě dozorčí radou ani představenstvem," řekl náměstek ministra a předseda dozorčí rady ČD Lukáš Hampl. Dodal, že dráhy by pozemky prodaly jen v případě, že by šlo o zbytný majetek a jedině za tržní cenu.

"Vše je ve stádiu prověřování zbytnosti. České dráhy čekají na oficiální stanovisko SŽDC a potenciální prodej neprojednaly orgány společnosti. V případě, že se ukáže, že vyčleněné pozemky mohou v budoucnu sloužit k dalšímu rozšíření a přestavbě brněnského nádraží, nebudou prodány," doplnil Joklík.

Mluvčí SŽDC Pavel Halla potvrdil, že od Českých drah žádost o vyjádření obdrželi, na odpověď mají 30 dnů. "Již nyní však mohu předběžně říci, že naše stanovisko bude negativní," řekl. SŽDC totiž prý neví, zda pozemky nebude potřebovat.

Prodej by zabránil rekonstrukci

Podle odborníků bude mít při případném prodeji na cenu pozemků vliv to, že jsou pronajaty na 40 let a že na ně existuje předkupní právo. Soudní znalec Vladimír Vácha HN řekl, že cenu by mohla ovlivnit i podoba smlouvy o nájmu. Tu ale ČD odmítají ukázat.

BNDS, v jejímž vedení je místopředseda brněnské ODS Jiří Hos, se k chystanému obchodu nechce vyjádřit.

Podle brněnské občanské koalice Nádraží v centru vznikl v ČD 27. ledna dokument týkající se prodeje, který by již mělo mít SŽDC. Pokud by podle jejích představitelů došlo k odprodeji pozemků, nemohlo by se rekonstruovat současné nádraží.

To by se tak muselo přesunout. Na to však podle koalice stát nemá peníze.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!