3. října 2011 17:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy zdraží jízdné. Nedokáží vyrovnat DPH

Cestování vlakem - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestování vlakem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA České dráhy od prosince, kdy v platnost vstoupí nový jízdní řád, zvýší ceny jízdného. Společnost k tomuto kroku přistupuje proto, že nebude schopná dorovnat plánované navýšení daně z přidané hodnoty.

Informoval o tom mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Konkrétní zvýšení cen ani další podrobnosti neuvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodal pouze, že dráhy v posledních dvou letech ceny základního jízdného neměnily, a to přes zvýšení DPH i meziroční růst cen vstupů. "Zatím se nám vždy podařilo vlastními úsporami zdražení předejít. Stejně jako jiné firmy proto budeme muset ceny jízdného od prosince skutečně upravit," uvedl mluvčí.

Dráhy čelí první konkurenci

České dráhy od minulého týdne čelí poprvé konkurenci. Na železnici vyjely vlaky Regiojet soukromé společnosti Student Agency. Na trase Havířov - Ostrava - Olomouc - Praha jezdí tři spoje RegioJetu denně každým směrem. Výhledově by trať mělo obsluhovat šest vlakových souprav s 18 spoji denně.

České dráhy tři dny po zahájení provozu RegioJetu nabídly zvýhodněné jízdné na tratích mezi Prahou a Brnem, Zlínem, Ostravou a Hradcem Králové. Jízda z Olomouce do Prahy například místo 310 korun vyjde na 220 korun. Obdobně základní jízdné z Ostravy klesne z 438 korun na 295 korun.

Cena základního jízdného u konkurenčního Regiojetu mezi Ostravou a Prahou koupeného buď ve vlaku, nebo na nádraží činí 420 korun. Jízdné
prostřednictvím takzvané kreditní jízdenky cestujícího vyjde na 230 korun. Podmínkou je bezplatná registrace na stránkách dopravce. Za 295 korun budou cestovat lidé využívající otevřenou jízdenku, kteří si online nebo textovou zprávou bezplatně rezervují místenku.

Mluvčí Regiojetu Aleš Ondrůj k tomu tehdy uvedl, že představené změny
jízdného Českých drah nejdou správným směrem. Podle něj jde zároveň o zneužití monopolního postavení drah a skutečnosti, že ČD dostávají dotace na provozování svých vlaků.

Snížená desetiprocentní sazba DPH vzroste od příštího roku na 14 procent. Od dalšího roku se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj