28. června 2011 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České firmy by chtěly v Polsku nahradit Číňany

Čínský dělník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský dělník | foto: Shutterstock

PRAHA Zdržení výstavby polské dálnice, která má být dokončena před fotbalovým mistrovstvím Evropy v Polsku a na Ukrajině příští rok, by mohlo být šancí pro tuzemské stavební firmy. Na tiskové konferenci to dnes uvedli představitelé Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).

Problémem je však zatím extrémně nízká cena případné zakázky, kterou předloni vyhrála čínská stavební firma. Polská strana od smlouvy před dvěma týdny odstoupila, nového dodavatele chce vybrat během dvou týdnů.

Fotbalová dálnice

Budovaná polská dálnice A2 má propojit Poznaň a Varšavu, tedy dvě pořadatelská města fotbalového šampionátu. Pokud nevznikne včas, čeká fotbalové fanoušky nebezpečná jízda po úzkých a ucpaných silnicích.

"My o těch věcech diskutujeme. Zatím to není v poloze té, že by někdo šel do konkrétního jednání, protože tou překážkou je cena," řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Neupřesnil, jestli už některé české firmy s Poláky předběžně jednají.

Číňané neplatili dodavatelům
Polské ředitelství silnic a dálnic (GDDKiA) v polovině června oznámilo, že odstupuje od smlouvy s čínskou firmou Covec na výstavbu dvou úseků dálnice, která v budoucnu spojí Varšavu s Německem.

Stavba se v polovině května prakticky zastavila, protože konsorcium v čele s čínskou společností neplatilo subdodavatelům. Dluží jim odhadem desítky milionů zlotých. GDDKiA bude chtít od čínské firmy odškodnění zhruba 741 milionů zlotých (přes 4,5 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Firma Covec předloni ve výběrovém řízení vyhrála díky tomu, že dva dálniční úseky v délce necelých 50 kilometrů nabídla postavit za 1,3 miliardy zlotých (osm miliard korun). Její nabídka byla o několik desítek procent nižší, než s jakou přišla konkurence.

Čas hraje pro stavaře
Lákadlem pro tuzemské stavební firmy může být očekávaný růst ceny zakázky, neboť polská strana bude pod časovým tlakem. "Poláci teď mají největší problém s tím, aby to vůbec dodělali. Ono nebude úplně jednoduché do toho vstoupit, protože tam už nastanou šibeniční termíny," uvedl generální ředitel SPS Miroslav Mašek. Při nesplnění termínů stavebníkům hrozí velké sankce, doplnil.

GDDKiA nebude na dokončení stavby dvou dálničních úseků kvůli časové tísni vypisovat další výběrové řízení, jeho vítěz by byl znám až za několik měsíců. V současnosti jedná s 26 firmami, které by se zakázky případně mohly ujmout, o ceně zatím nechce mluvit.

Majitelem firmy Covec je China Railway, která je hlediska tržeb třetí největší stavební společností na světě. Vedení Covec zakázku v Polsku považovalo za "propustku" na trh v Evropské unii.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.