5. května 2009 14:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České koleje chce brázdit i Bombardier

Firma Bombardier vyrábí mimo jiné i vlakové soupravy Spacium 3.O6 určené pro regionální přepravu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firma Bombardier vyrábí mimo jiné i vlakové soupravy Spacium 3.O6 určené pro regionální přepravu. | foto: Bombardier

ČESKÁ LÍPA Výrobce lehkých vlakových souprav a tramvají Bombardier Transportation CR má zájem dodávat vlaky i pro české regiony. Většina produkce expandujícího českolipského podniku končí nyní v zahraničí. Asociace krajů ČR nedávno oznámila, že příští rok zveřejní výzvu na nákup vozů pro regionální železniční dopravu za čtyři miliardy korun.

Bombardier má dle generálního ředitele Jiří Maděry zájem se o zakázku ucházet.

Bombardier dodává komponenty pro vlaky pařížského metra nebo regionální vlaky pro německé a francouzské dráhy. Společnost, která ještě před deseti lety vyráběla nákladní vagony, se nyní soustředí na oblast osobní dopravy.

V posledních letech masivně investuje do modernizace a rozvoje a ročně zvyšuje výrobu o 20 až 30 procent. Rozvoj společnosti s 850 zaměstnanci nezabrzdila ani krize. "Hlavně Francie investuje do rozvoje infrastruktury a nakupuje nové vlaky," řekl Maděra.

Nabírají i v krizi
Podle člena představenstva Martina Brože krize podniku i pomohla. "Měli jsme v posledních letech velké problémy obsadit místa svářečů, teď je zájem mnohem větší," řekl Brož. Bombardier má vlastní svářečskou školu, kde si lidi rekvalifikuje a školí. "Jen deset až 20 procent těch, kdo do kurzu nastoupí, ale v podniku vydrží," poznamenal.

Elektrické jednotky AGC využívají francouzské dráhy pro regionální přepravu.Českolipská firma je součástí nadnárodní skupiny Bombardier, která je předním světovým výrobcem dopravních řešení od regionálních a obchodních proudových letadel až po vybavení pro železniční dopravu. V česku firma investovala v minulých letech desítky milionů korun do modernizace a rozšíření závodu. Díky tomu i objem výroby roste.

V roce 2007 uskutečnila zakázky za 1,136 miliardy korun, meziročně tak tržby firmy vzrostly téměř o třetinu. Hospodaření tehdy skončilo ziskem 133 milionů korun, když rok před tím firma vytvořila zisk téměř 47 milionů.

Lidovky.cz, ČTK