6. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České nízkonákladové nebe ovládá easyJet. Ryanair je až šestý

Letadlo společnosti easyJet na letišti Gatwick. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti easyJet na letišti Gatwick. | foto: easyJetLidovky.cz

PRAHA/BRNO Britské aerolinky easyJet jsou jedničkou nízkonákladového létání v Česku. Vypravují čtvrtinu letů ze všech low-costových dopravců, kteří v zemi působí. Podle průzkumu serveru Aletenky, který mají Lidovky.cz k dispozici, ovládá tento dopravce 25 procent českého trhu.

Ryanair platí za nejvýznamnější low-costové aerolinky Evropy. V Česku však této irské firmě patří v počtu pravidelných odletů až šesté místo. Jednoznačně kralují letadla jeho konkurentů z easyJetu.

Podle analýzy prodejního serveru Aletenky.cz tomuto britskému dopravci patří čtvrtina českého trhu. Na devíti linkách vypravuje z Prahy 51 letů týdně, což je zdaleka nejvíce ze všech nízkonákladových aerolinek.

Samotná společnost potvrzuje, že se jí v Česku daří. „Za posledních devět měsíců jsme na zdejším trhu prodali 706 805 letenek. To je meziročně o jedenáct procent více. Obsazenost našich letadel byla přes 93 procent,“ řekla Lidovkám.cz marketingová manažerka easyJetu Celine Saunierová.

ČTĚTE TAKÉ:

Postavení easyJetu v Česku je dané především tím, že se společnost na českou metropoli soustředí i v rámci své středoevropské politiky. „Narozdíl od jiných aerolinek nevyužívá v Česku ani v okolních zemích tolik letišť. Například společnost Wizz Air létá i z Brna a v nabídce má spoustu polských terminálů, Budapešť a podobně,“ vysvětluje jedna z autorek průzkumu, Petra Vaškových ze serveru Aletenky.

Ryanair zůstává pozadu. Zatím

Zmíněná maďarská společnost Wizzair je českou dvojkou. Na zdejších ranvejích nabízí téměř o polovinu méně letů než easyJet – 23 z Prahy a pět z Brna. Její podíl na nízkonákladovém trhu je 14 procent. Zároveň je ale WizzAir lídrem v počtu nabízených destinací. V Česku provozuje deset linek – mimo jiné do Říma, Tel-Avivu nebo Eindhovenu.

Poněkud překvapivě pozadu je v Česku Ryanair, který létá z Brna a Ostravy a letos v dubnu se vrátil i na pražskou Ruzyni. Tam nyní provozuje trasy do Londýna a Dublinu.

Největší nízkonákladové aerolinky Evropy podle počtu cestujících (8,3 milionu pasažérů za červen) jsou v Česku šesté s šestnácti lety týdně na pěti linkách z Prahy, Brna a Ostravy. Je ale pravděpodobné, že ambiciózní Ryanair svoji pozici brzy posílí.

„Už v říjnu spouští novou linku Praha – Brusel/Charleroi. Další trasy zatím firma neoznámila, ale prostor pro další linky tady určitě je. Bude záležet také na letištích a podmínkách, které Ryanair dostane,“ uzavírá Petra Vaškových z Aletenek.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz