Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Českému nebi vládnou ČSA. Patří jim tu každé čtvrté startující letadlo

Pilot odchází od letadla Boeing 737-500 Českých aerolinií v retro barvách, tentokrát ze 60. let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pilot odchází od letadla Boeing 737-500 Českých aerolinií v retro barvách, tentokrát ze 60. let | foto: ČTK

PRAHA Prvenství v počtu odletů z Česka patří tuzemskému polostátnímu dopravci ČSA. Svým zákazníkům nabízí 285 odletů týdně na 39 trasách. Druhé místo na zdejším trhu zaujímají SmartWings. Vyplývá to z průzkumu prodejního webu Aletenky.cz.

Nejvíc spojení z hlavních letišť v Česku nabízí především tradiční aerolinky, jimž podle tohoto kritéria patří 65 procent trhu. Nízkonákladoví dopravci – jako easyJet či Ryanair – však v posledních letech významně posilují a jejich podíl zřejmě ještě poroste.

Vyplývá to z průzkumu prodejního serveru Aletenky.cz, který mají Lidovky.cz k dispozici.

Aktuálně nejsilnější pozici v počtu nabízených odletů drží “tradiční“ České aerolinie, kterým patří víc než 24 procent trhu. V konkrétních číslech jde o 285 odletů týdně do 39 různých destinací.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednoznačně nejvyšší počet odletů si dopravce, částečně vlastněný českým státem, drží i navzdory špatným hospodářským výsledkům z minulých dvou let, kdy si ČSA v obou případech připsaly ztrátu blížící se miliardě korun. Trápila je hlavně nízká obsazenost letadel.

Do první desítky se zařadily také společnosti Air France, SWISS International Air Lines, British Airways, Austrian Airlines a KLM. Tedy hlavně klasické aerolinky.

Low-costy nabízí víc destinací

Rostl ale hlavně podíl nízkonákladových dopravců, kteří nyní drží zhruba třetinu trhu. Nejvíc z nich se dařilo SmartWings, která je dceřinou společností firmy Travel Service.

SmartWings v hlavní letové sezoně vypravují 207 letů na 28 trasách. Téměř každé páté letadlo, které startuje v Praze, Brně nebo Ostravě patří této značce. Nutno však podotknout, že většina jejích tras je sezónních, celoročně jich provozuje pouze pět.

PODÍL AEROLINEK NA TRHU

1. ČSA - 285 odletů týdně

2. SmartWings - 207

3. Lufthansa - 69

4. Aeroflot - 56

5. easyJet - 51

6. Air France - 40

7. SWISS International Air Lines 37

8. British Airways - 33

9. Austrian Airlines - 32

10. KLM - 29

11. Wizz Air - 28

12. LOT Polish Airlines - 26

13. germanwings - 25

14. norwegian - 24

15. Vueling - 19

ostatní - 216

zdroj: Aletenky.cz

Letadlo společnosti easyJet na letišti Gatwick.

Nízkonákladoví dopravci nabízí zpravidla víc tras než klasické aerolinky. Kromě ČSA prodává letenky pro tři a více pravidelných linek pouze deset společností, z toho osm je nízkonákladových.

“Nízkonákaldové společnosti posilují svoji pozici a zaujímají mezi leteckými dopravci čím dál větší podíl. Ze současných 35 procent trhu mohou nízkonákladoví dopravci do pěti let ukrojit až 40 procent,” míní marketingová ředitelka Aletenek.cz Petra Vaškových.

Jedna z autorek průzkumu tvrdí, že cena je pro Čechy čím dál víc rozhodujícím faktorem a nehledí tolik na kvalitu služeb.

„Zatímco klasické aerolinky jako ČSA hlásí ztrátu a úbytek cestujících, nízkonákladové přidávají nové trasy a hlásí růst pasažérů. Tento trend bude podle nás pokračovat a low-costové aerolinky budou v Česku i nadále rozšiřovat nabídku,“ tvrdí Vaškových.

METODOLOGIE VÝZKUMU:

  • Server Aletenky.cz srovnal týdenní frekvenci pravidelných letů v druhém týdnu v září 2014 nabízených všemi aerolinkami, které mají odlet z Česka (Praha, Brno,Ostrava, Karlovy Vary).

  • Následně aerolinky srovnal dle celkového počtu odletů z České republiky. Do průzkumu nebyly zahrnuty charterové lety a lety, které nenabízí aerolinky s pravidelnými odlety.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

P. Sulc A komu zase patri CSA ? 20:28 5.9.2014