25. srpna 2015 7:38 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Českému přístavu v Hamburku má pomoci příliv peněz. Ztěžuje to olympiáda

Český přístav v Hamburku a olympijský stadion. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český přístav v Hamburku a olympijský stadion. | foto: Lidové noviny

PRAHA Češi se odhodlali masivně investovat do záchrany svého přístupu k moři. Činí tak ale v době, kdy Hamburk uvažuje o pořádání olympiády, což může rekonstrukci přístaviště znesnadnit.

Dvacet let nezájmu a sporů o vlastnictví se na českém přístavu v Hamburku krutě podepsalo. Lodě nepřiplouvají, budovy zchátraly, prasklinami v betonu prorůstá tráva. To by se ale mělo změnit.

Jediný přístup vnitrozemského státu k moři čeká příliv až 200 milionů, které mají obnovit jeho zašlou slávu. Stačí už jen maličkost – souhlas vlády, která se nad osudem „českého moře“ sejde ve středu. Plánovaná investice poplyne z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. „Je třeba opravit administrativní budovy i manipulační plochy. Teď jsou zanedbané a neodpovídají standardům, jejich konstrukce jsou na konci životnosti,“ popsal mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Na obnovu tříhektarového území v severoněmeckém hanzovním městě dohlédne Ředitelství vodních cest. To si od nákladné rekonstrukce slibuje opětovný návrat českých rejdařů k moři.

„Přístav musí být vhodný pro naše firmy obchodující s Německem a nejlépe i se zámořím. Současný stav tomu brání,“ míní Jan Bukovský, který na ŘVC vede oddělení pro správu majetku.

V cestě opravám stojí olympiáda

Práce na pozvednutí českého přístavu ale může výrazně zkomplikovat kandidatura Hamburku na pořádání letní olympiády v roce 2024. Jak LN informovaly v dubnu, plány města počítají s obestavěním lukrativních českých pozemků, které by tak zůstaly zcela odříznuté od vody. V tom případě by dvousetmilionová investice přišla vniveč.