29. března 2010 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česko ČSA neprodalo, teď se svého podílu chtějí zbavit Slováci

Letadlo ČSA na pražském letišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA na pražském letišti. | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Bratislavský magistrát plánuje vyhlásit veřejnou soutěž na prodej svého minoritního podílu 0,98 procenta v Českých aeroliniích (ČSA). ČTK to řekla mluvčí bratislavského magistrátu Beatrice Szabóová. Město vlastní podíl od roku 1992 a v minulosti se ho již pokoušelo neúspěšně prodat.

Kousek od krachu

Nad ČSA se loni vznášela hrozba krachu. Předpokládá se, že firma za loňský rok vykáže ztrátu přes tři miliardy Kč. Kvůli negativním dopadům světové hospodářské krize zaznamenala výrazný propadl tržeb většina leteckých společností. Některé, jako třeba slovenský nízkonákladový přepravce SkyEurope Airlines, zkrachovaly.

"Převod akcií navrhujeme uskutečnit formou veřejné obchodní soutěže, která bude vyhlášena po zkompletování všech podkladů potřebných k soutěži," uvedla Szabóová. O koupi podílu před časem projevila zájem slovenská společnost Mercatus.

O prodej akcií ČSA se město v minulosti neúspěšně pokoušelo již několikrát. "Zatím se nesetkalo s pozitivní odezvou. Jednak pro nezájem kupujících a také nízkou nabízenou kupní cenu," dodala Szabóová. Před třemi lety poslanci přijali usnesení, podle kterého má magistrát za balík zinkasovat nejméně 26,78 milionu Kč, což odpovídá jeho jmenovité hodnotě. Zájemci o koupi nabízeli však podle magistrátu jen desetinu jmenovité hodnoty podílu.

Prodává, kdo může...

Určit skutečnou tržní hodnotu podílu města by mohla prý hlubší analýza ekonomiky společnosti, kterou by vypracovala externí odborná firma. Podle magistrátu by však byl její vznik nákladný.

Menší podíl, 0,24 procenta, V ČSA vlastnil také slovenský Fond národního majetku. Ten ho loni prodal českému ministerstvu financí za 403 tisíc eur (zhruba 10,2 milionu Kč).

ČSA jsou členem globální letecké aliance SkyTeam. Loni plánovala česká vláda aerolinie prodat, později však od privatizace odstoupila. Majoritní balík akcií tak nadále vlastní stát.

ČTK