Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česko jako vrakoviště. Kvůli slabé koruně se dováží čím dál starší auta

Ojeté auto. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ojeté auto. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Guvernér ČNB Miroslav Singer si pochvaluje, jak blahodárně působí regulace koruny vůči euru na českou ekonomiku. Proto ještě nějakou dobu potrvá. Jenže má i vedlejší efekt, o němž se Singer nezmiňuje: ze země rychle mizejí novější ojetiny, zato se přivážejí čím dál starší auta.

Masivní odvoz méně ojetých vozů z tuzemska se odehrává od chvíle, kdy centrální banka oslabila kurz české měny vůči euru zhruba o dvě koruny. Vlivem tohoto opatření jsou dovážené ojetiny dražší.

Proto se do Česka importují stále starší auta, mnohdy nekvalitní, přestárlá, na hranici své životnosti. Musejí být co nejlevnější, protože je dále zdražují dovozní a registrační poplatky, které dosahují až šestnáct tisíc korun. A Česko se proměňuje ve zrezlé vrakoviště Evropy.

Naopak opatření ČNB pomáhá rychle rostoucímu vývozu ojetin. Pro zákazníky ze zahraničí je zlevnilo. Společnost Cebia zjistila při srovnání osmi set ojetých vozidel nabízených na německém portálu Mobile.de a českém portálu Sauto.cz, že průměrná cena srovnatelných vozů je o 44 tisíc korun vyšší v zahraničí.

V loňském roce proto vývoz vzrostl o 25 procent, letos se očekává růst dokonce 45procentní. Zatímco v roce 2010 bylo vyvezeno z Česka 26 tisíc vozů (registrovaných nad 90 dnů), loni to bylo již 63 tisíc a za prvních osm měsíců letošního roku pak 60 750 vozů. Očekává se, že za celý rok to bude 91 tisíc aut.

Na čekané

Ten obrázek je všude stejný. Před velkými autobazary v Česku dnes parkují kamiony nebo auta s přívěsy s německými i rakouskými poznávacími značkami. Jsou připravené odvézt z České republiky každou novější ojetinu.

„Jen my exportujeme na západoevropské trhy šest tisíc vozů ročně,“ řekla generální ředitelka skupiny AAA Auto Karolína Topolová.

A nejedná se jen o autobazary, zahraniční zákazníci, povětšinou zástupci autobazarů z ciziny, míří i k prodejcům nových vozů nabízejícím jednoleté či dvouleté vozy.

„Zaznamenali jsem zvýšený zájem zákazníků ze zahraničí,“ potvrdil Karel Kadeřávek, vedoucí prodeje ojetých vozů Autosalonu Klokočka.

V západoevropských zemích je v současnosti patrný výrazný nedostatek kvalitních novějších ojetin. Ten způsobily slabé prodeje nových vozů během ekonomické krize v letech 2008 až 2013.

„Na německém trhu jsou vlastně k dispozici jen přestárlé vozy nebo drahé ojetiny do jednoho roku stáří,“ řekla Topolová.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...