Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česko je ‚přepumpované‘. Na každém 14. kilometru je benzinka

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Meziročně o tři na 7010 klesl u nás na konci loňska počet všech evidovaných čerpacích stanic. Všech možných, tedy nejen veřejných, neveřejných v areálech firem nebo poloveřejných, které prodávají i cizím, i těch, které prodávají více druhů paliva, ale i těch s nabídkou třeba jen nafty.

Mírný pokles však jen klame. Ve skutečnosti je Česko nadále mezi státy s největší hustotou benzinek, podle některých názorů dokonce hned druhé za Řeckem.

Celkový počet sice klesl oproti konci roku 2014 o tři, ale to neznamená, že by majitelé tři čerpací stanice zavřeli. Podle zprávy ministerstva průmyslu a obchodu je to způsobeno přesunem části neveřejných benzinek (v uzavřených areálech zemědělců, dopravců a dalších firem) do kategorie provozních nádrží a z evidence čerpacích stanic tedy vypadly.

„Pokles celkového počtu čerpacích stanic za sledované období byl z větší části způsoben zrušením evidence značného počtu neveřejných čerpacích stanic,“ uvádí zpráva ministerstvo.

Zároveň ale v celkovém počtu viditelně (meziročně o 52 na 3844) přibylo benzinek, které nabízejí nejrůznější pohonné hmoty široké veřejnosti. V tomto přírůstku jde z větší části také o přesun z kategorie neveřejných – jejich majitelé začali dodávat paliva nejen vlastním vozům (těm nákladním a traktorům), ale i prodávat dalším zájemcům.

Veřejných čerpacích stanic, které vznikly nově na zelené louce, je jen několik – otevřely je firmy, jako jsou Shell nebo Benzina.

Shell

V Česku vzhledem k síti 55 tisíc kilometrů silnic tak vychází jedna veřejná čerpací stanice na každý čtrnáctý kilometr. A nadále také platí, že na sto čtverečních kilometrů vychází zhruba pět čerpacích stanic.

Průměr celé Evropy je nižší. Z toho plyne i další srovnání: jedna evropská benzinka prodá – oproti jedné české – zhruba dvojnásobné množství pohonných hmot. Úměrně tomu jsou tedy u nás i nižší výdělky prodejců.

Přesto se ale málokdy stane, že majitel kvůli finanční ztrátě čerpací stanici definitivně zavře. I v jejich takto husté síti se vždy najde někdo, kdo benzinku v úpadku za výhodnou cenu koupí a provozuje dál. Přibývají i nízkonákladové stanice bez obsluhy na principu výdejních automatů.

Riziko pro řidiče

Podle lidí z petrolejářské branže je problém hlavně u poloveřejných benzinek, které sice také patří do areálu dopravců, zemědělců a dalších firem, ale současně nabízejí pohonné hmoty – z naprosté většiny jde o sólo nabídku nafty – i některým jiným smluvně dohodnutým partnerům, případně místním lidem v okolí.

Počet těchto čerpacích stanic s „vymezeným přístupem“ je v porovnání s celkovým množstvím malý (loni 637 ze 7010), ale na rozdíl od mnohem početnějších čistě veřejných a čistě neveřejných raketově narůstá. Od roku 2010 více než dvojnásobně.

Oproti tomu se za posledních pět let počty veřejných a neveřejných čerpacích stanic změnily jen v řádu jednotek procent.

„Poloveřejné pumpy se snaží získat místo na veřejném trhu, zároveň ale platí, že společně s těmi neveřejnými nejsou tolik pod dohledem kontrol obchodní inspekce, jako jsou pumpy veřejné. Riziko prodeje nekvalitních nebo nezdaněných paliv je tedy vyšší,“ říká Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, která sdružuje největší prodejce a distributory pohonných hmot u nás.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!