16. června 2011 12:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česko podle EU málo podporuje železnici

Vlak projíždí 13. května v Bystrovanech u Olomouce kvetoucím lánem řepky.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak projíždí 13. května v Bystrovanech u Olomouce kvetoucím lánem řepky. | foto: ČTK

BRUSEL Evropská komise hrozí České republice soudem kvůli pravidlům týkajícím se zajištění vzájemné součinnosti železniční sítě, která by měla umožnit bezpečný a nepřerušovaný pohyb vlaků různých dopravců (interoperabilita železničního systému).

Evropská komise dnes ČR a sedm dalším států kritizovala kvůli tomu, že jí zatím neinformovaly o tom, zda a jakým způsobem naplnily daná pravidla EU.

Česká republika má nyní stejně jako Rakousko, Německo, Irsko, Nizozemsko, Polsko, Švédsko a Británie dvě měsíce na to, aby situaci změnila. Pokud se tak nestane, pak by jí Evropská komise mohla pohnat před evropskou justici, píše se v dnešním prohlášení komise.

Problémy se týkají dvou směrnic. Ty se zabývají konkrétními pravidly a různými detailními nařízeními, která by měla zajistit interoperabilitu evropské železniční sítě. To by pak podle komise mělo v konečném důsledku zajistit, že železniční sektor bude moci účinně soutěžit s ostatními druhy dopravy, zejména s tou silniční.

Lidovky.cz, ČTK