31. března 2015 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Česku přibude na papíře 450 kilometrů dálnic. Zrychlí některé ’jedničky’

Dálnice D5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D5 | foto: ŘSD

PRAHA Silnice s označením R zmizí z map a stanou se z nich dálnice. Už dnes jimi v podstatě jsou, řidiči na nich smí jezdit 130 kilometrů v hodině. Česku tak od začátku příštího roku přibude na papíře 450 kilometrů dálnic, ačkoliv žádné nové úseky nepostaví.

Tato „úřednická“ změna ale nebude jedinou. Řidiči možná mnohem více pocítí to, že na některých silnicích první třídy se budou moci rozjet vyšší rychlostí než dnes. To se týká třeba komunikace mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.

Obecně jde o víceproudé úseky, na nichž je možné pohodlně překročit rychlost 90 kilometrů v hodině. Jezdilo by se na nich zřejmě o dvacet více.

Změnu přináší novela zákona o pozemních komunikacích, kterou nyní schvalují poslanci. Ministerstvo dopravy se snaží, aby platila od 1. ledna 2016. Dálniční síť se rozšíří ze současných 750 kilometrů na zhruba 1200 kilometrů.

„Dálnice a rychlostní silnice dnes plní de facto stejný účel, platí na nich stejná pravidla provozu včetně maximální rychlosti 130 km/h. Dřív mělo tohle rozdělení smysl, protože dálnice byly federální a rychlostní silnice národní. Dnes je tato klasifikace nadbytečná,“ řekl ministr Dan Ťok (za ANO).

Dálnicí se stane třeba Pražský okruh, který částečně obepíná hlavní město.

Ťok: Není to trik

Ministr dopravy zdůraznil, že nejde o žádný trik, jak uměle navýšit množství dálnic v Česku, ale logické rozdělení, které má řidičům usnadnit orientaci v tom, co je dálnice a jakou rychlostí mají jet.

Podle Dana Ťoka už nyní 80 až 90 procent rychlostních silnic splňuje parametry dálnic. 

„Zbytek se zrekonstruuje a upraví hlavně s ohledem na bezpečnost provozu. V úsecích, kde nebudou tyto silnice splňovat potřebné parametry, omezíme rychlost místní značkou,“ uvedl ministr.

Kvůli změně bude nutné vyměnit zhruba 480 dopravních značek, resort odhaduje náklady na dva až tři miliony korun. S výměnou značení chce začít ihned, jakmile bude novela zákona účinná.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz